Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: Wszystkie rzeźby ku pamięci Edyty Stein. FOTOGALERIA

Angelina Kita
Lubliniec ma już towarzystwo, szkołę, parafię i muzeum imienia tej świętej. Bo św. Edyta Stein od 11 października 2008 roku jest patronką Lublińca. W mieście niedawno pojawiły się także rzeźby upamiętniające świętą.

Rzeźby powstawały pod okiem artystów w 2010 roku podczas Pierwszego Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, którego tematem była właśnie: "Św. Edyta Stein - patronka Lublińca i współpatronka Europy."

- Każda z tych rzeźb przedstawia inny element, trzeba umieć je odczytać - mówi Kazimierz Bromer, miejscowy historyk. - Na jednej np. widzimy łzy Edyty Stein, na innej ręce podniesione do góry na jeszcze innej gwiazdę Dawida. Ciekawą rzeźbą jest na pewno ta na rynku. Na górze pomnika jest kamień w aureoli, a kamień to przecież "Stein". Każdy z artystów inaczej przedstawił świętą, każdy miał inny pomysł na upamiętnienie Edyty Stein.
Edyta Stein znana jako święta Teresa Benedykta od Krzyża, święta Kościoła katolickiego została wyniesiona na ołtarze przez ojca świętego Jana Pawła II w 1998 roku. Została ogłoszona także współpatronką Europy.
Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu, w dzieciństwie często spędzała wakacje u swych krewnych mieszkających w Lublińcu, stąd jej powszechnie znana miłość do tego miasta.

Zmieniła wyznanie z judaizmu na katolicyzm i wstąpiła do klasztoru karmelitanek.
Została aresztowana w 1942 roku w klasztorze w Holandii, skąd deportowano ją do KL Auschwitz, gdzie poniosła męczeńską śmierć wraz ze swoją siostrą Różą, urodzoną w Lublińcu.

- W 1856 roku Salomon Courant, dziadek Edyty kupił posesję położoną przy zaułku Ślusarzy, obecnie jest to ulica Edyty Stein - opowiada Kazimierz Bromer o związkach rodziny Edyty Stein z Lublińcem. ­ Na tej działce rok później wybudował dom. W dzieciństwie Edyta chętnie spędzała wakacje u dziadków w Lublińcu. Na piętrze znajdowało się mieszkanie składające się z pięciu pokoi i kuchni. Te dni bardzo ciepło święta wspomina w swojej biografii.
W Lublińcu powstało Towarzystwo im. Edyty Stein, prowadzące szeroko zakrojoną działalność popularyzatorską. Lubliniec stał się swoistym centrum kultu patronki Europy - siostry Teresy Benedykty od Krzyża - świętej Edyty Stein.
Miasto w przyszłym roku planuje ustawienie jeszcze większej liczby rzeźb upamiętniających tę postać. - Wiem, że Edyta Stein jest patronką naszego miasta - mówi Andrzej Gołczyn, mieszkaniec Lublińca, ale sporo osób nie wie, co oznaczają te rzeźby. A to chyba trzeba wiedzieć obowiązkowo.
Edyta Stein jest ciągle obecna w mieście. Swiadczą o tym choćby częste projekcje filmów na jej temat.
Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców i Miejski Dom Kultury zaprasza 4 i 11 grudnia o godz. 15:30 na projekcje filmu o Edycie Stein pt. "Patronka Europy Patronką Lublińca". Wstęp jest wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto