Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Uczniowie UCKZiU doświadczyli, jak to jest być seniorem

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Uczniowie z Lublińca przekonali się z pomocą "symulatora", jak to jest być seniorem
Uczniowie z Lublińca przekonali się z pomocą "symulatora", jak to jest być seniorem arc Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu
Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być starszym człowiekiem? Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu mieli okazję doświadczyć tego na własnej skórze, dzięki urządzeniu zwanemu "symulatorem starości".

Symulator starości: Jak Działa?

Symulator starości to specjalne urządzenie, które naśladuje różne dolegliwości i ograniczenia związane ze starością. Uczniowie w Lublińcu mieli okazję wypróbować ten innowacyjny sprzęt, który pozwala doświadczyć, jak to jest być osobą starszą.

- Jako słuchaczka Szkoły Policealnej na kierunku opiekun medyczny, miałam okazję doświadczyć czym jest starość. Założyłam na siebie symulator, który jest wyposażony w obciążniki na ręce i nogi, kamizelkę, również z obciążnikami, słuchawki na uszy, okulary. To urządzenie powaliło mi doświadczyć tego, jak to jest gdy się słyszy szum w uszach, całe ciało jest ociężałe i ledwo można się poruszać - mówi Katarzyna Imiołczyk, jedna z uczestniczek eksperymentu.

Urządzenie pozwala na symulację różnych dolegliwości, takich jak problemy ze słuchem, ograniczenia ruchowe czy wady wzroku. Wszystko to pozwala młodym ludziom zrozumieć, jakie wyzwania mogą napotkać starsi ludzie w codziennym życiu.

Wrażenia po eksperymencie

Doświadczenie to było dla uczniów niezwykle pouczające. Katarzyna Imiołczyk dzieli się swoimi refleksjami:

- Koleżanki powiedziały mi, że poruszam się jak prawdziwa, schorowana staruszka i tak właśnie w tym “mundurku” się czułam. Jaka jest moja refleksja po tym doświadczeniu? Myślę, że w naszym kraju nie mówi się o starości, nie uczą nas szacunku do niej, cierpliwości i empatii. Starzy i schorowani ludzie są często zużytym meblem do wyrzucenia. Codziennie ich spotykam, mijam ich w korytarzu, pozdrawiam i lecę, a oni wolniutko drepczą i się nie skarżą, bo i kto chce ich słuchać… Uczę się do zawodu opiekuna, być może w przyszłości będę pracowała z ludźmi starszymi - mówiła po eksperymencie.

Starzenie się społeczeństwa: fakty i statystyki

Starzenie się społeczeństwa to fakt, z którym musimy się zmierzyć. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2022 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,8 mln i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 0,7%. Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 25,9%, co oznacza wzrost o 0,2 p. proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi wzrósł do poziomu 29,9 z 28,9 w roku poprzednim. Wskaźnik ludności w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym ukształtował się na poziomie 39,0, podczas gdy rok wcześniej wynosił 38,1. Według prognozy demograficznej w perspektywie do roku 2060 spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym. W 2060 r. w Polsce ma mieszkać 11,9 mln osób starszych, tj. o 21,0% więcej niż w 2022 r., stanowiąc 38,3% ogółu ludności.

Eksperyment z symulatorem starości pokazuje, że warto przygotowywać młode pokolenie do życia w starzejącym się społeczeństwie. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna, aby zrozumieć i szanować starszych ludzi, a także, aby być w stanie zapewnić im odpowiednią opiekę i wsparcie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto