Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łagiewniki Wielkie: Podłączyli mieszkańców za darmo do internetu, ale nie wszystkich.

AKC
Fot. ARC Poglądowe
Wiadomość o darmowych przyłączach internetowych ucieszyła mieszkańców Łagiewnik Wielkich. Tyle, że nie wszystkim dane było skorzystać z tej jakże atrakcyjnej oferty. Tylko dlaczego?

"Firma Midiko podłączyła do internetu większość mieszkańców gminy Pawonków za darmo. Jestem z Łagiewnik Wielkich. Mieszkańcy centrum wsi też zostali podłączeni za darmo, jednak dla osób mieszkających poza centrum firma żąda 1000 zł za przyłącze. Opłata ma być rozłożona na raty i wliczona (ukryta) w abonament. Czy firma, która dostała dotacje unijne na ten cel może to robić? Czy mieszkańcy małych miejscowości muszą być ciągle odcięci od świata?" - pyta w mailu pan Henryk.

Dobre pytanie, a odpowiedź wydaje się oczywista. Niestety okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta, a uzyskanie konkretnych wiadomości graniczy z cudem.

Projekt, w ramach którego w gminie Pawonków pociągnięto sieć i podłączono do niej mieszkańców zainteresowanych darmowym przyłączem i dostępem do internetu, nadzoruje Centrum Projektów Polska Cyfrowa (wcześniej Władza Wdrażająca Programy Europejskie).

Określenie nadzoruje zdaje się być jednak na wyrost, bo mimo ponad miesięcznej korespondencji i kolejnych telefonach, nie udało nam się uzyskać jakichkolwiek informacji.

CPPC nadzoruje z kolei Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i tu już udaje się zasięgnąć wiedzy, choć wciąż niekompletnej.

Otóż, okazuje się, że w ramach projektu, na danym obszarze, beneficjent zgodnie z założonym projektem realizuje koncepcje wykonania przyłączy. Ich liczba jest ograniczona.

- Fakt realizowania w danej miejscowości projektu, nie oznacza automatycznego zobowiązania do przyłączenia wszystkich mieszkańców danej miejscowości - wyjaśnia Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

- Generalnym wykonawcą jest Radio-Com Sp. z o.o. We wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanie nie ma szczegółowych stwierdzeń dotyczących podziału na ulice. Mapa projektu zawiera informacje jedynie o miejscowościach - dodaje.

Wynika z tego, że teoretycznie całe miejscowości są objęte projektem. Ale nie znaczy to, że wszyscy mieszkańcy. Liczba przyłączy jest bowiem ograniczona.

- Wskaźnik nasycenia usługami w Łagiewnikach Wielkich wynosi 14,66 proc. Miejscowość zamieszkują 652 osoby, natomiast zgodnie z projektem do podłączenia w tej miejscowości firma ma 45 osób i to jest koszt refundowany - wyjaśnia.

I dodaje, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa poprosiło beneficjenta o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień i szczegółowych map, które mają wyjaśnić wątpliwości naszego Czytelnika.
Tymczasem dalej firma może działać już na zasadzie komercyjnej i proponować swoje usługi za odpłatnością. A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto