Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka o historii i współczesności Lisowic

Radosław Kozłowski
Marian Mańka i Renata Piosek, autorzy książki o Lisowicach.
Marian Mańka i Renata Piosek, autorzy książki o Lisowicach. fot. Radosław Kozłowski
Mariań Mańka i Renata Piosek są autorami książki „Lisowice – historia i współczesność”, która przybliża losy tej podlublinieckiej wioski. Została ona wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice.

Napisanie kompletnej historii miejscowości o bogatej tradycji to bardzo trudne i żmudne zadanie. Trzeba bowiem nie lada wysiłku, aby zgromadzić i uporządkować wszelkie możliwe do pozyskania źródła historyczne. Tego trudu podjęli się autorzy książki „Lisowice – historia i współczesność”, Marian Mańka i Renata Piosek.

- Już od bardzo dawna zbierałem wszelkie materiały o historii Lisowic. Wpierw było to dla mnie swego rodzaju zajęcie hobbystyczne, ale miałem także na uwadze kwestie ocalenia od zapomnienia wiedzy o ważnych wydarzeniach z życia wsi. Pomysł napisania książki o Lisowicach powstał mniej więcej cztery lata temu - mówi Marian Mańka.

Publikację wydało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice, które na ten cel gromadziło od dłuższego czasu fundusze m. in. podczas różnych festynów i imprez okolicznościowych. W ośmiu rozdziałach ponad 100-stronicowej książki o Lisowicach przedstawiono nie tylko chronologicznie ułożone fakty związane z historią wsi, ale również szereg innych tematów o kulturze i dziejach tej miejscowości.

W publikacji znajdziemy m. in historię lisowickiej parafii i grup przy niej działających. Jest także rozdział poświęcony dziejom szkolnictwa w Lisowicach, a także prezentacja biografii ciekawych osób związanych z życiem wsi.

Książkę kończy popularnonaukowy artykuł na temat sensacyjnego odkrycia szczątków pierwszego dinozaura drapieżnego w Lipiu Śląskim podległemu sołectwu w Lisowicach. Autorom publikacji niezwykle pomogła również najstarsza mieszkanka Lisowi i gminy Pawonków, Emilia Błyszcz. To właśnie jej bardzo bogata wiedza na temat lisowickich obyczajów takich jak m. in. lokalne przysłowia, stanowiła bezcenną pomoc w opracowywaniu monografii wsi.

- Od lat działam w Grupie Odnowy Wsi, która ma na celu m. in. przekazywanie i podtrzymywanie naszych lokalnych tradycji . Zwieńczeniem naszych wieloletnich działań jest wydanie pierwszej publikacji o historii Lisowic. Trzeba również pamiętać, że staramy się dbać także o zabytki w naszej miejscowości poprzez m. in.: odnowienie ekspozycji zabytkowego wozu strażackiego czy też kapliczki - mówi Renata Piosek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto