Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość węgla nie zawsze idzie w parze z jego jakością. Jeśli chcesz ją zbadać, my Ci w tym pomożemy

AKC
Oszuści często dorzucają do węgla kamienie
Oszuści często dorzucają do węgla kamienie Fot. ARC NM
Zakup opału na zimę to niemały wydatek, dlatego każdy kombinuje, żeby spalić go jak najmniej. Tak czy inaczej, aby przetrwać zimę trzeba kupić kilka ton węgla czy ekogroszku. Tym bardziej trzeba uważać, by nie paść ofiarą oszustów. A ci mają różnorodne sposoby na "wzbogacenie" opału.

Ilość opału zależy od potrzeb mieszkańców, wielkości i jakości budynku. - W zeszłym roku spaliliśmy 3 tony węgla, a mamy do ogrzania 2-piętrowy dom. Sąsiadom poszło 2 razy więcej. Wiadomo, że człowiek nie grzeje cały dzień, bo to kosztuje. Przepali się rano, później wieczorem, do tego cieplejszy sweter i jakoś daje się radę - mówi pani Teresa Piątkiewicz z Lublińca.

Kobieta co roku kupuje węgiel od tego samego dostawcy. Mimo że płaci za tonę kilkadziesiąt złotych więcej, to twierdzi, że to jej się opłaca. - W tym roku za tonę węgla orzech średni zapłaciliśmy z mężem 830 zł. Zawsze kupujemy w tym samym miejscu. Tylko raz chcieliśmy parę groszy zaoszczędzić, a tylko straciliśmy, bo więcej w tym węglu było kamieni niż węgla. W zeszłym roku sąsiad tak się naciął. Dorzucał do pieca co chwilę i tylko co jakiś czas po tonie dokupował - dodaje pani Teresa.

Niestety oszustów, którzy "wzbogacają" węgiel różnymi dodatkami nie brakuje. Rodzaje oszustw są różne. Czasem węgiel jest źle ważony. Inni zwyczajnie wrzucają między węgiel zwykłe kamienie. Bardzo częstym oszustwem jest podawanie kaloryczności wyższej od rzeczywistej, albo podawanie bardzo dużego przedziału kaloryczności, co ma na celu zmylenie klienta. Podobnie jest w przypadku ekogroszku.

- Niestety kupujący w Polsce są oszukiwani niemal na każdym kroku. Marzy mi się, żeby podobnie, jak w przypadku paliwa, w Polsce powstała mapa punktów, które oszukują klienta - mówi Tadeusz Jaworski, właściciel firmy Tadpol.
Nam również marzy się taka mapa. Póki co jednak mamy dla Was inną propozycję.

Wraz z firmą Tadpol oraz Południowym Koncernem Węglowym rozpoczynamy wielką akcję badania opału, który zakupiliście, a z którego nie jesteście zadowoleni.

Jeżeli po kupnie węgla lub ekogroszku w sklepie, składzie opału, markecie lub od obwoźnego handlarza widzicie, że pali się on znacznie gorzej niż powinien, przynieść próbkę do naszej redakcji w Częstochowie, al. NMP 16, a nasi specjaliści bezpłatnie przeprowadzą analizy i ocenią jakość węgla.

Laboratoria się są akredytowane, ale wyniki są bardzo miarodajne. Wystarczy, że przyniesiecie do naszej redakcji 1 kg węgla, by poznać jego jakość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto