Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internat przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu jest nierentowny

Aneta Kaczmarek
Przyszłość internatu przy lublinieckim  Medyku stoi pod znakiem zapytania
Przyszłość internatu przy lublinieckim Medyku stoi pod znakiem zapytania Fot. Aneta Kaczmarek
Rada Powiatu lublinieckiego podjęła uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji internatu dla uczniów szkół średnich, znajdującego się przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu.

Na razie rada podjęła uchwałę intencyjną, więc nic nie jest jeszcze przesądzone. Temat podzielił radnych. Jedni uważają, że utrzymanie placówki jest nieopłacalne. Inni obawiają się, że likwidacja internatu wpłynie negatywnie na atrakcyjność powiatu.

- W internacie mieszkajπ osoby z mniej czy bardziej odległych miejscowości naszego powiatu. Największym problemem jest kwestia dojazdu. Np. w gminie Woźniki jest kłopot z dojazdem w godzinach wieczornych. Być może rozwiązaniem byłoby uruchomienie połączeń, które umożliwiłyby uczniom powrót do domów. To trzeba dokładnie przeanalizować i sprawdziæ - mówi Lidia Kucharczyk, przewodniczπca Rady Powiatu.

Internat miał zostać zlikwidowany z dniem 31 sierpnia. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy pobierają naukę poza miejscem stałego zamieszkania, mogliby skorzystać z zakwaterowania w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym przy ul. Stalmacha.

Obecnie mieszka w nim 12 uczniów. Miejsc jest 30. Do tego 7 z tych uczniów kończy w tym roku szkołę, co wiąże się z ich wyprowadzką. Oznacza to, że w internacie, o ile nie przyjdą nowi, zostanie jedynie 5 osób.

- Koszty utrzymania internatu bez względu na to czy stan jest pełny czy tylko częściowy są takie same. Natomiast w przypadku gdy mieszka tam tylko kilku czy kilkunastu uczniów jest to zupełnie nieekonomiczne - mówi Bożena Podleśka, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji w lublinieckim starostwie.

Nic też nie wskazuje na to, że internat przy dawnym Medyku miałby na nowo wypełnić się uczniami. - W ostatnich latach liczba zainteresowanych spadła. Wynika to głównie z faktu, że większość uczniów wieczorowych pracuje. Choć koszt internatu nie jest wysoki, bo wynosi jedynie 50 zł, to nie opłaca im się dojeżdżać, bo mieszkają i pracują w różnych miejscach. Z kolei uczniowie dzienni są z Lublińca lub jego okolicy, więc w ich przypadku internat jest zupełnie bezcelowy - wyjaśnia Marek Żyłka, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu.

Jeżeli internat zostanie zlikwidowany, to w opuszczonych pomieszczeniach powstaną pracownie. - Szkoła ma profil zawodowy, w związku z czym jeżeli pomieszczenia zostaną opuszczone, zagospodarujemy je na potrzeby nauczania - dodaje Żyłka.

============06 (pp) Zdjêcie Podpis na apli black(32188578)============
Na 30 miejsc w internacie, obcenie mieszka w nim jedynie 12 uczniów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto