Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Olsztynie powstanie nowa stacja ratownictwa górskiego? Władze miasta i GOPR są na "tak"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Czy w Olsztynie powstanie nowa stacja ratownictwa górskiego? Władze miasta i GOPR są na "tak"
Czy w Olsztynie powstanie nowa stacja ratownictwa górskiego? Władze miasta i GOPR są na "tak" Tomasz Sieniawski (Jurajski Olsztyn)
W piątek 8 grudnia odbyły się uroczyste obchody 25-lecia istnienia Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, podczas których publicznie podpisany został list intencyjny o kontynuowaniu współpracy między GJ GOPR a Olsztynem.

Chcą nadal współpracować z GOPR. Powstanie nowa siedziba ratowników górskich?

Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn oraz władze Grupy Jurajskiej GOPR, Prezes Zarządu, Michał Rysiukiewicz i Naczelnik, Robert Pilarczyk, podpisali list intencyjny, w którym strony wyraziły wolę rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz zbudowania w Olsztynie nowej stacji ratownictwa górskiego. Pozyskanie środków na budowę będzie leżało po stronie GOPR, zaś Miasto i Gmina Olsztyn zaproponuje lokalizację umiejscowienia stacji.

Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego miało miejsce podczas gali obchodów 25-lecia Grupy Jurajskiej GOPR, która odbyła się w stylowych wnętrzach pałacu w Koszęcinie.

Jak przypomina Tomasz Sieniawski, ratownik górski z Olsztyna, początki ratownictwa na Jurze sięgają 1994 r., gdy ratownik górski, Piotr van der Coghen, utworzył Jurajskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po kilku latach niesienia pomocy turystom, JOPR zostało wcielone w struktury Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Był to historyczny początek Jurajskiej Grupy GOPR, a Piotr van der Coghen został jego pierwszym Naczelnikiem.

Jurajskie GOPR posiada trzy stacje ratunkowe. Centralną, którą można uznać za sztab ratowników na Jurze, znajdującą się w Podlesicach oraz dwie stacje terenowe. Na południowym krańcu Jury w Dolinie Będkowskiej oraz na północy Jury, w Olsztynie. Olsztyn i jego okolice są obszarem bardzo często i coraz chętniej odwiedzanym przez turystów uprawiających wszelkiego rodzaju aktywność terenową. Mamy w naszej okolicy niezliczone skałki pełne dróg wspinaczkowych i duże skupisko jaskiń. Szczególnie obfituje w nie Rezerwat Sokole Góry. To w nich znajduje się m.in. najgłębsza jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Studnisko. Zwiększający się ruch turystyczny siłą rzeczy skutkuje wzrostem liczby wypadków. Olsztyńska stacja terenowa GOPR jest niezwykle istotnym filarem ratownictwa na Jurze.

Ratownicy stacjonują w niewielkim pomieszczeniu mieszczącym się przy Rynku w Olsztynie. - Mała powierzchnia dyżurki na piętrze budynku sprawia, że trudno jest prowadzić dyżur w zespole większym niż dwoje ludzi. Brakuje miejsca na zorganizowanie ambulatorium oraz na magazynowanie sprzętu ratowniczego. Ponadto lokalizacja stacji w centrum nie ułatwia ratownikom błyskawicznego wyruszania do działań w terenie - tłumaczy Tomasz Sieniawski.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego, poza ratownikami górskimi wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich: Grzegorz Boski, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Mirosław Mazur, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego i Stanisław Gmitruk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego, reprezentanci samorządów związanych z Jurą, służb mundurowych, Polskiego Związku Alpinizmu i Nadleśnictwa. Podczas gali przyrzeczenie ratownicze złożyli nowo mianowani ratownicy a całe wydarzenie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy w Olsztynie powstanie nowa stacja ratownictwa górskiego? Władze miasta i GOPR są na "tak" - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto