Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie hybrydowe nauczanie w szkołach średnich powiatu lublinieckiego

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarządu Powiatu podjęto uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawieszenie zajęć w czterech szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubliniecki.

Jak informuje Dominika Łupierz ze Starostwa Powiatowego w Lublińcu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną formę kształcenia oraz ustalić sposób realizacji zadań z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

– Podstawą takiej decyzji dyrektora jest występowanie zagrożenia epidemicznego – mówi starosta Joachim Smyła

Z takimi wnioskami wystąpili dyrektorzy szkół:

  • Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza,
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
  • Zespół Szkół Zawodowych,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych.

Zarząd Powiatu po bardzo wnikliwej analizie, poprzedzonej spotkaniem z dyrektorami szkół, wyraził zgodę na kształcenie w formie hybrydowej, uznając w pełni te argumenty, które przedstawili dyrektorzy szkół, wsłuchując się jednocześnie w opinie środowisk nauczycielskich, ekspertów i wirusologów.

Jak tłumaczą władze powiatu, istotą organizacji roku szkolnego jest to, że Minister Edukacji Narodowej określił, że za cały ten proces organizacji odpowiedzialny jest dyrektor szkoły. Ministerstwo wydało wytyczne, które dyrektorzy szkół są zobowiązani realizować. Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa jest utrzymanie 1,5-metrowego dystansu pomiędzy uczniami.

W ocenie dyrektorów szkół tylko hybrydowa forma kształcenia pozwala na zachowanie takiego dystansu. W tradycyjnej, stacjonarnej formie nie ma możliwości spełnienia wymaganych przez MEN standardów. Dyrektorzy wskazywali, iż dysponują ograniczoną ilością sal lekcyjnych, ciasnymi ciągami komunikacyjnymi, ograniczoną ilością toalet itp.

- Mając na uwadze drogę transmisji wirusa oraz fakt, że zakażenie SARS-CoV-2 mogą przenosić zarówno osoby prezentujące objawy infekcji, jak i osoby bezobjawowe, zmniejszenie liczebności uczniów na zajęciach, w połączeniu z innymi działaniami, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli - oceniają dyrektorzy lublinieckich szkół średnich.

Teraz powiat czeka już tylko na opinię Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która jest konieczna, aby móc wprowadzić od 1 września hybrydową formę kształcenia.

– Zarząd Powiatu ma nadzieję, że wobec tych wszystkich argumentów Powiatowy Inspektor Sanitarny pozytywnie zaopiniuje wnioski dyrektorów szkół. Podsumowując, jesteśmy w stanie epidemii, występuje więc zagrożenie, że jeśli na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni będzie zbyt dużo uczniów i nauczycieli stan zagrożenia zmieni się w występowanie zakażeń, a tego wszyscy chcielibyśmy uniknąć – mówi wicestarosta Tadeusz Konina

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto