MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2024 LUBLINIEC. Edward Maniura zwycięża w pierwszej turze. OFICJALNE WYNIKI

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Lublińcu. W tym mieście o fotel burmistrza ubiegało się troje kandydatów.

AKTUALIZACJA, 8 kwietnia 9.00

Są już oficjalne wyniki wyborów na burmistrza miasta Lublińca. Po podliczeniu wszystkich obwodów wynik kształtuje się następująco:

  • MANIURA Edward Makary, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA EDWARDA MANIURY, 5 255 głosów (59,94%)
  • MIKULSKA Ewelina Katarzyna, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNYCH LUBLINIEC ZASŁUGUJE NA WIĘCEJ, 1 542 głosy (17,59%)
  • WOŹNIAK-RYBKA Agata Mariola, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWOCZESNY LUBLINIEC, 1 970 głosów (22,47%)

Wcześniej pisaliśmy

Z nieoficjalnych informacji na temat wyborów samorządowych w tym mieście, wynika, że w wyścigu wyborczym o fotel burmistrza zwyciężył Edward Maniura, który ubiegał się o kolejną reelekcję. Według naszych informacji Maniura zdobył 60 procent głosów wyborców i nie necie potrzebna druga tura wyborów w Lublińcu. Jego konkurentki zdobyły odpowiednio: Agata Woźniak-Rybka: 23 proc. i Ewelina Mikulska 17 proc. głosów.

O fotel burmistrza Lublińca ubiegają się:

  • MANIURA Edward Makary - 60 proc. - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA EDWARDA MANIURY
  • MIKULSKA Ewelina Katarzyna - 17 proc. - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNYCH LUBLINIEC ZASŁUGUJE NA WIĘCEJ
  • WOŹNIAK-RYBKA Agata Mariola - 23 proc. - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWOCZESNY LUBLINIEC

Wygrana w pierwszej bądź w drugiej turze wyborów samorządowych

Przypomnijmy, że kandydować na prezydenta może obywatel Polski, który ma prawo wybierania w tych wyborach oraz który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25. rok życia.

Żeby wygrać, kandydat musi zebrać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie można na tej podstawie wyłonić wygranego, organizuje się drugą turę wyborów. Odbywa się to czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze wybiera się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zebrali największą liczbę głosów. Może się zdarzyć tak, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniających do kandydowania w drugiej turze. W takiej sytuacji o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większe poparcie, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa – rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

W drugiej turze wygrywa kandydat, który zebrał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Ponownie może się zdarzyć, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W takim przypadku wygranym zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia

Na naszych stronach internetowych będziemy podawać wyniki kolejnych prezydentów, burmistrzów, wójtów, a także do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto