Wyniki matur 2019: powiat lubliniecki na drugim miejscu w województwie ZDJĘCIA Zdawalność wyniosła u nas ponad 85 proc.

Redakcja
Przed maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym w ZS nr 1 w Lublińcu 6.05.2019. Daniel Dmitriew
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała zbiorczą informację o wynikach tegorocznego egzaminu maturalnego w szkołach na terenie województwa śląskiego. Świetnie poszło abiturientom, którzy podeszli do matury w szkołach powiatu lublinieckiego. Pod względem zdawalności tylko jeden powiat okazał się lepszy.

Wyniki opublikowane na stronie internetowej OKE w Jaworznie są na razie wstępne.

- Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2019 roku przystąpiło 26 916 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników) w województwie śląskim - podała OKE w Jaworznie.

Znacznie więcej zdawało licealistów (16262 osoby) niż absolwentów techników (10654). Zdawalność w przekroju całego województwa wyniosła 79,7 proc. Egzamin dojrzałości zaliczyło w sumie 21 451 osób. Lepiej poszło licealistom, spośród których zdało 13 915 abiturientów (85,6 proc.). Jeśli chodzi o technikum, pozytywny wynik uzyskało 7 536 osób (70,8 proc.). Tegoroczni maturzyści ze szkół średnich w powiecie lublinieckim błyszczą na tle swoich rówieśników w obu tych grupach.

Lepszy tylko kłobucki

W sumie w naszym powiecie podeszło tym razem do matury 329 uczniów, spośród których zdało aż 286 (86,93 proc.). U nas wyższy wskaźnik zdawalności uzyskali absolwenci technikum - zaliczyło egzamin 137 ze 157 osób (87,26 proc.). Ale licealiści okazali się tylko minimalnie gorsi - 149 ze 172 zdających (86,63 proc.). Abiturienci ze szkół powiatu lublinieckiego uzyskali tym samym drugi wynik w skali całego województwa śląskiego - na 36 powiatów i miast na prawach powiatu. Wyższy wskaźnik zdawalności odnotowano jedynie u sąsiadów z powiatu kłobuckiego. Tam zaliczyło 218 spośród 239 osób, które podeszły do matury (91,21 proc.). Kłobucki i lubliniecki to jedyne powiaty, w których maturę zdało co najmniej 85 proc. abiturientów.

- Dzięki uczniom szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat lubliniecki, odnieśliśmy w bieżącym roku ogromny sukces. Brawa i gratulacje należą się tegorocznym maturzystom oraz ich nauczycielom. Ogłoszone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie wyniki matur są dowodem tego, że szkoły powiatowe kształcą swoich uczniów na bardzo wysokim poziomie. Zgodnie z wynikami podanymi przez OKE, uczniowie z lublinieckich szkół ponadgimnazjalnych osiągnęli bardzo dobry wynik w skali województwa. Serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów uczniom, nauczycielom oraz dyrekcji lublinieckich placówek - czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

Najsłabsze wyniki odnotowano w szkołach średnich powiatu częstochowskiego, gdzie egzamin zdało tylko 53,23 proc. uczniów (33 z 62). Jeśli chodzi o łączną liczbę osób zdających, to najwięcej było ich w Częstochowie - 2715 (zdały 2174 osoby - 80,1 %).

- Liczba osób, które mają prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu br. to 3 616 (13 proc.). W liceum to 1 545 osób (9,5 proc.), a technikum - 2071 (19,4 proc.) - wyliczyła OKE.

Ponadto podała, że 1 849 abiturientów (7 proc.) nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu. W tej grupie jest 802 licealistów (4,9 proc.) oraz 1047 maturzystów z technikum (9,8 proc.).

Najmłodsi po feriach wracają do stacjonarnej nauki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie