Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu maturalnego w powiecie lublinieckim. Jesteśmy w czołówce województwa!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W poniedziałek 5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym w maju 2021 roku. Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 roku (w maju) przystąpiło 273 419 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników). Jak z egzaminem poradzili sobie uczniowie z powiatu lublinieckiego?

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości narodowej.

Do egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w 2021 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

W związku z pandemią COVID-19 w 2021 r. nie był przeprowadzany egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych w części ustnej, z wyjątkiem określonych przypadków. Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych nie mieli również obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

- Należy powiedzieć, że matura wypadła dobrze - powiedział podczas ogłaszania wyników matur Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

- Egzamin, wbrew wieszczeniom, że w czasie pandemii i nauki zdalnej będzie katastrofą, to wypadł bardzo dobrze. Maturę ogółem zdało 74,5 procent wszystkich absolwentów - dodał Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej.

W tym roku matura 2021 odbyła się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie tak jak w ubiegłym roku na podstawie podstawy programowej. Zmniejszona została także liczba zadań z matematyki przy zachowaniu tego samego czasu na napisanie egzaminu.

Absolwenci liceów i techników najczęściej wybierali egzamin z języka obcego z języka angielskiego - to prawie 95 proc. wszystkich absolwentów liceów i techników. Drugi w kolejności był język niemiecki, a następnie język rosyjski. Pozostałe języki - włoski, hiszpański, francuski wybierało około 1 proc. absolwentów.

Zdawalność matury z przedmiotów obowiązkowych

  • Egzamin z języka polskiego zdało 93 proc. absolwentów (94 proc. absolwentów liceów i 90 proc. absolwentów techników)
  • Egzamin z matematyki zdało 79 proc. (84 proc. w liceach i 71 proc.w technikach)
  • Egzamin z języka angielskiego zdało 94 proc. ogółem (96 proc. w liceach i 90 w technikach

Jakie były średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych? Język polski, wynik średni wszystkich absolwentów, to 55% punktów możliwych do uzyskania w przypadku liceów 58 proc., techników 50 proc. W przypadku matematyki średni wynik to 56 proc. i język angielski - 76 proc.

Matury 2021 w powiecie lublinieckim

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 10 września 2021 r.

Do egzaminu dojrzałości przystąpiły w tym roku w powiecie lublinieckim 354 osoby. Maturę zdało 268 osób, co daje zdawalność egzaminu na poziomie 76 proc. Język polski zdało 90 proc., angielski 95 proc., niemiecki 88 proc., matematykę 80 proc. maturzystów.

Ogólny poziom zdawalności matury 2021 w powiecie lublinieckim jest na wysokim poziomie. Powiat lubliniecki co prawda znalazł się za powiatami cieszyńskim, pszczyńskim, Bielsko-Białą, ale był na równi z Katowicami i wyżej niż Częstochowa, powiat kłobucki i większość dużych miast województwa śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto