Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach festiwalu Gaude Mater w kościele św. Mikołaja w Lublińcu zabrzmi "Chorał gregoriański"

AKC
Jutro o godz. 19 w kościele św. Mikołaja w Lublińcu w ramach Festiwalu Muzyki sakralnej Gaude Mater zabrzmi "Chorał gregoriański" w wykonaniu austriackiego zespołu Grazer Choralschola.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater odbędzie się w tym roku po raz pierwszy w sześciu miastach: w Częstochowie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i w Lublińcu.

Austriacki zespół Grazer Choralschola zaprezentuje w kościele św. Mikołaja "Chorał gregoriański". Wstęp wolny.

Grupa powstała w 1992 r. ako zespół specjalizujący się w interpretacji chorału gregoriańskiego zgodnie z najstarszymi zapisami pochodzącymi z X wieku. Scholę tworzy 7 głosów żeńskich i 7 głosów męskich, w zależności od repertuaru.

Członkowie zespołu to muzycy kościelni, muzykolodzy i teolodzy, którzy podczas studiów zaczęli zgłębiać tajniki chorału gregoriańskiego, a teraz wykorzystują swą wiedzę podczas liturgii oraz koncertów sakralnych.

Schola śpiewa zgodnie z założeniami semiologii gregoriańskiej, badającej najstarsze notacje stosowane podczas praktycznego ich wykonania. Bazując na średniowiecznych szeroko rozwiniętych uzusach, schola występuje z obsadą mieszaną, łącząc głosy wysokie i niskie, co dużo lepiej oddaje charakter ówczesnego życia w średniowiecznych klasztorach.

Prezentowane wersje chorału pochodzą w większości ze źródeł datowanych na X i XI wiek. W swym repertuarze schola posiada także późnogregoriańskie pieśni, nad którymi nadal trwają badania semiologiczne w celu jak najlepszej interpretacji.

Oprócz tematycznie pogrupowanych programów koncertowych, schola ciągle powiększa swój repertuar o rekonstrukcje tradycyjnych liturgii wywodzących się z austriackich diecezji i klasztorów, do których można zaliczyć specjalne msze święte, Visitatio sepulchri, rzymskie nieszpory Wielkanocne.

Zespół czynnie uczestniczy w projektach związanych z wielkimi dziełami muzyki religijnej (Nieszpory Maryjne Monteverdiego, Nieszpory Mozarta). Dzięki tego rodzaju przedsięwzięciom Schola występowała pod batutą takich dyrygentów jak Nikolaus Harnoncourt i Jordi Savall.

Zespół występował w wielu austriackich salach, m.in.: w Wiedniu, Grazu, Salzburgu, Linzu, Innsbrucku, St. Pölten, Bregenzu, Klagenfurcie, Ossiach, Millstatt, brał udział w licznych festiwalach oraz tournée: w Belgii, Chorwacji, Estonii, Izraelu, Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Słowenii, w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, na Węgrzech, we Włoszech. Dorobek Scholi to 9 płyt CD.

Założycielem i kierownikiem artystycznym Scholi Gregoriańskiej z Grazu jest Franz Karl Praßl, absolwent teologii i muzyki. Studia uzupełniające z zakresu semiologii gregoriańskiej odbył u specjalistów z tej dziedziny (Godehard Joppich, Luigi Agustoni, Johannes Berchmans Göschl). W latach 1982-1992 był organistą w katedrze w Klagenfurcie; od 1989 roku jest profesorem zwyczajnym z zakresu muzyki kościelnej i chorału gregoriańskiego na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto