18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele z lublinieckiego ośrodka dla niesłyszących odwiedzili Mołdawię

AKC
Trzyosobowa grupa nauczycieli oraz dwie uczennice Gimnazjum ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu odwiedzili XV-wieczne miasteczko Vaslui, położone na terenie historycznej Mołdawii. Powód? Zakończył się trwający 2 lata europejski Projekt Comeniusa pt „ Europa w naszych rękach”.

Celem spotkania było podsumowanie efektów programu w poszczególnych szkołach partnerskich. Już z podtytułu projektu wynikało, iż wszelkie działania miały prowadzić do wzmocnienia przyjaźni i komunikacji między ludźmi w całej Europie poprzez budowanie poczucia wiary we własne siły i podnoszenie samooceny.

Wszystkim uczestnikom spotkania Comeniusa z 8 europejskich szkół koordynatorka projektu, Uta Gesenhuess przedstawiła wyniki kwestionariusza pt. „ Poziom zaufania we własne siły”. Przedstawione przez nią zestawienia liczbowe świadczą o rzeczywistym wzroście samooceny i większym poczuciu własnej wartości wśród ankietowanych. W wypowiedziach uczniów znalazły się m.in. możliwość praktycznego zastosowania języka obcego angielskiego i niemieckiego, poznanie nowych przyjaciół, zwiedzanie europejskich miast, a w nich interesujących zabytków, wspólna zabawa z rówieśnikami podczas spotkań integracyjnych. Dla uczniów niesłyszących była to także nauka nowych znaków języka migowego używanych przez uczniów z Ośrodka w Osnabrück.

Po formalnościach przyszedł czas na przyjemności. Gospodarze przygotowali dla gości m.in występ artystyczny dzieci i młodzieży w miejscowym Domu Kultury, a w wolnym czasie młodzież zwiedziła okręgowe muzeum Stefana cel Mare w Vaslui z ponad 30 tys. eksponatów prezentujących kulturę narodu mołdawskiego. Biorący udział w spotkaniu odwiedzili również Iasi- intelektualną stolicę Mołdawii, gdzie zwiedzili jeden z największych w Europie ogród botaniczny. Zarówno młodzieży jak i dorosłym uczestnikom projektu ciekawych wrażeń dostarczyły także wycieczki do miasteczka Brasov oraz leżącego w Transylwanii zamku Bran, w którym mieszkał prawdopodobnie historyczny książę Drakula.

W sumie z projektu skorzystało 21 nauczycieli oraz 14 uczniów SOSW dla NiS z Lublińca, którzy uczestniczyli w spotkaniach w Osnabrück, Vratsa, Atenach, Hille, Miranda de Ebro i Vaslui. Zimą 2010 r. ośrodek był organizatorem spotkania w Lublińcu.
Mimo że projekt jest już przeszłością, to nawiązane przyjaźnie miedzy nauczycielami, uczniami oraz kontakty miedzy szkołami pozostaną wciąż są żywe.
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto