Marcin Świerc ósmym zawodnikiem na Mistrzostwach Świata w SkyRunning-u

AKC
Marcin Świerc 8. w Mistrzostwach Świata w SkyRunning-u
Marcin Świerc 8. w Mistrzostwach Świata w SkyRunning-u Fot. ARC Własne
Marcin Świerc wystartował Mistrzostwach Świata Skyrunning, które odbyły się we francuskim Chamonix. Maraton Mont-Blanc rozegrany został na dystansie Ultra (80 km) oraz Maratonu (42 km) i Verticalu (3,8 km).

Marcin Świerc był jednym z ponad 6500 biegaczy z 65 krajów, którzy przyjechali do francuskiej mekki alpinistów. Znalazły się wśród nich największe sławy biegów górskich, takie jak Kilian Jornet, Francois D’Haene, Luis Alberto Hernando, Anna Frost czy Emelie Forsberg.

Nie zabrakło też Polaków, którzy spisali się bardzo dobrze i zajęli wysokie miejsca. Na dystansie Ultra wystartowała trójka naszych rodaków - Magda Łączak i Pawłeł Dybka z Salomon Suunto Team oraz Lucjana Chorąży.

Magda Łączak ukończyła bieg, dokonując rzeczy historycznej: zdobyła pierwszy medal (brązowy) dla Polski
w Mistrzostwach Świata serii Ultra Skyrunning.

W niedzielę na zmienionej trasie rozegrano Mistrzostwach Świata w Maratonie: 41 km i ponad 2200 m przewyższenia. Padający deszcz zmusił organizatorów do ominięcia najwyższego punktu, co jednak nie zakłóciło rywalizacji - wygrał Kilian Jornet, który poprzedniego dnia był także najszybszy w Verticalu na 3,8km i ustanowił nowy rekord podbiegu.

Niezwykle wyrównana walka toczyła się od samego startu, a czołówka biegła właściwie cały czas w jednej zwartej grupie. Marcin wystartował wolniej, na pierwszym punkcie kontrolnym był dopiero 19, ale z każdą minutą zyskiwał. Mniej więcej w połowie trasy Kilian zdobył minutę prowadzenia i jeszcze lekko ją powiększając dotarł do mety jako pierwszy.

Marcin wskoczył do pierwszej dziesiątki i w stawce najlepszych zawodników na świecie, 8. miejsce to jeden z jego największych sukcesów międzynarodowych. Po 3,5h walki do Kiliana zabrakło mu 8 minut, a do medalu – niecałe 6.