Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludwik Okwieka z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ludwik Okwieka w trakcie przemówienia w Lublińcu
Ludwik Okwieka w trakcie przemówienia w Lublińcu Solidarność Częstochowa
Legenda lublinieckiej Solidarności, Ludwik Okwieka, pośmiertnie otrzyma ważne państwowe odznaczenie. O tym fakcie poinformował radny Rady Miejskiej w Lublińcu Łukasz Mikulski.

W ostatnich dniach Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o przyznaniu Ludwikowi Okwiece pośmiertnego odznaczenia. – Pan Prezydent Andrzej Duda przychylił się do mojego wniosku o nadanie pośmiertnie Ludwikowi Okwiece Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski - poinformował radny PiS, Łukasz Mikulski.
Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

– Niezwykle mnie cieszy ta informacja i mam nieskrywaną satysfakcję, że mogłem brać udział w procedurze upamiętnienia tak zasłużonego mieszkańca Lublińca - dodaje radny.

Jednocześnie miejski rajca podziękował osobom, które przyczyniły się do powstania wniosku o to odznaczenie do prezydenta. Radny podziękował Ryszardowi Nikodemowi, z którym wspólnie odwiedził częstochowską siedzibę Solidarności w tej sprawie i dzięki któremu wniosek miał szanse powodzenia. Wśród osób, które przyczyniły się do finalizacji tej sprawy znaleźli się też Marian Cyroń, Jacek Strączyński, Dorota Kaczmarek z Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, Grażyna Matyszczak, Czesław Sobierajski, pracownice Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz żona radnego, Ewelina Mikulska, która dopingowała męża w tych staraniach.

- Wprawdzie życiorys Pana Ludwika Okwieki to historia nadająca się na film akcji i broni się sam, tym niemniej największe podziękowania należą się Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za nadanie pośmiertnie Ludwikowi Okwiece Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski - podsumował radny.

Ludwik Okwieka (22.05.1926 – 21.05.2006). Jednym z istotnych momentów w opozycyjnej działalności Ludwika Okwieki było utworzenie Komitetu Robotniczego w lublinieckim przedsiębiorstwie. Po protestach i strajkach, jakie odbyły się w sierpniu 1980 r. w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Remontowym Energetyki w Lublińcu, na cewkarni generatorów i wydziale mechanicznym, 23 sierpnia 1980 r. zawiązał się Komitet Robotniczy, którego przewodniczącym został wybrany Ludwik Okwieka. 12 listopada 1980 r. nastąpiły wybory pierwszej Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” PPRE Lubliniec. Pierwszym przewodniczącym KZ został wybrany Ludwik Okwieka, który stanął na czele 20-osobowej Komisji Zakładowej.

Na terenie miasta Lublińca przewodniczący Komisji Zakładowych zorganizowali i powołali Międzyzakładową Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym MKK został wybrany Ludwik Okwieka, który podczas Mszy św. w dniu 3 maja 1981 r. na lublinieckim rynku, zorganizowanej przez NSZZ „Solidarność”, wygłosił przemówienie, w którym odważył się wspomnieć o zbrodni katyńskiej popełnionej przez władze ZSRR i przypomniał datę 17 września 1939 r. – napadu na Polskę przez ZSRR. Wywołało to konsternację wśród słuchaczy i działaczy związkowych oraz wzburzenie władz samorządowych i partyjnych, w związku z czym Ludwik Okwieka w końcu maja został odwołany z funkcji przewodniczącego MKK.Tekst pochodzi ze witryny internetowej Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”. A ą

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto