MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Słoneczny Lubliniec" blisko finalizacji. Poseł Gawron interweniował w ministerstwie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
"Słoneczny Lubliniec" blisko finalizacji. Poseł Gawron interweniował w ministerstwie
"Słoneczny Lubliniec" blisko finalizacji. Poseł Gawron interweniował w ministerstwie arc Biuro Poselskie posła Andrzeja Gawrona
W czwartek 27 stycznia Sejm przyjął Projekt Ustawy, która uratowała projekty grantowe i parasolowe realizowane przez samorządy – wśród nich „Słoneczny Lubliniec”. O korzystny system rozliczeń dla mieszkańców Lublińca zabiegał poseł Andrzej Gawron. W sprawie interweniowały władze Lublińca, które obawiały się, że prosumenci zaczną masowo rezygnować z programu.

Jak precyzuje przesłana do naszej redakcji informacja prasowa, uwagę posła zwróciły informacje przekazywane przez radnego Rady Miejskiej w Lublińcu Jana Springwalda oraz mieszkańców. Swoje pismo w tej sprawie przesłał także burmistrz Lublińca Edward Maniura. Rozpoczęta akcja była wsparta apelami radnych i włodarzy gmin z całego kraju.

Jak relacjonuje Dawid Smol z biura poselskiego Andrzeja Gawrona, poseł Gawron podjął interwencję u wiceministra Środowiska Ireneusza Zyski. Dzięki współpracy udało się przygotować projekt poprawki, który trafił do Senatu – na ten moment wydawało się, że sytuacja została opanowana – udało się zbudować poparcie dla poprawki w Senacie. Niestety większość senacka nie dotrzymała słowa – odrzuciła poprawkę tak ważną dla Lublińca i ponad 90 tysięcy prosumentów, a zarazem cały projekt Ustawy o OZE. Po tym głosowaniu poseł Andrzej Gawron w trybie pilnym spotkał się ponownie z Ministrem Ireneuszem Zyską – powstał poselski projekt Ustawy, która miała chronić inwestujących w fotowoltaikę. Następnie odbył szereg spotkań, aby w trybie pilnym przeprowadzić proces legislacyjny, między innymi z Marszałkiem Sejmu Panem Ryszardem Tereleckim oraz Minister Środowiska Panią Anną Moskwą. Poseł Ziemi Lublinieckiej uzyskał wsparcie i zgodę aby przedstawić projekt w imieniu wnioskodawców w Komisji Energii Sejmu RP.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych korzystnych zasadach.

Aby usprawnić procedury wystarczającym w tym temacie będzie oświadczenie prosumenta, że jest uczestnikiem projektu dofinansowanego w ramach RPO.

– Wobec ogromnego zainteresowania Polaków instalacjami fotowoltaicznymi oraz faktu, że na terenie kraju powstanie 94 tysiące instalacji przy wsparciu programów parasolowych i grantowych przyjęcie niniejszej ustawy jest społecznie wymagane. Jej rozwiązania są tez korzystne dla samorządów. Dziękuję Panu Ministrowi Ireneuszowi Zysce za szybką interwencję i pomoc we wdrażaniu nowych przepisów” – przekazał Andrzej Gawron Poseł Ziemi Lublinieckiej.

Na taki obrót spraw czekały władze Lublińca. - Realnie patrząc, montaż pierwszych instalacji będzie możliwy w drugiej połowie lutego - zapowiedział już kilka dni temu burmistrz Lublińca Edward Maniura.

Sejm przegłosował poprawki korzystne dla prosumentów

Zgodnie z przyjętą ustawą osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu przez 15 lat.

W celu ograniczenia nadmiernych procedur kontrolnych i przyspieszenia procesu, prosument będzie jedynie obowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia sprzedawcy, że zawarł umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z samorządem lub innym uprawnionym podmiotem, która realizuje projekt dofinansowany w ramach RPO oraz że umowa ta nie została rozwiązana na dzień złożenia oświadczenia.

Za ustawą głosowało 457 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymały się dwie osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto