Jak precyzuje przesłana do naszej redakcji informacja prasowa, uwagę posła zwróciły informacje przekazywane przez radnego Rady Miejskiej w Lublińcu Jana Springwalda oraz mieszkańców. Swoje pismo w tej sprawie przesłał także burmistrz Lublińca Edward Maniura. Rozpoczęta akcja była wsparta apelami radnych i włodarzy gmin z całego kraju.
Jak relacjonuje Dawid Smol z biura poselskiego Andrzeja Gawrona, poseł Gawron podjął interwencję u wiceministra Środowiska Ireneusza Zyski. Dzięki współpracy udało się przygotować projekt poprawki, który trafił do Senatu – na ten moment wydawało się, że sytuacja została opanowana – udało się zbudować poparcie dla poprawki w Senacie. Niestety większość senacka nie dotrzymała słowa – odrzuciła poprawkę tak ważną dla Lublińca i ponad 90 tysięcy prosumentów, a zarazem cały projekt Ustawy o OZE. Po tym głosowaniu poseł Andrzej Gawron w trybie pilnym spotkał się ponownie z Ministrem Ireneuszem Zyską – powstał poselski projekt Ustawy, która miała chronić inwestujących w fotowoltaikę. Następnie odbył szereg spotkań, aby w trybie pilnym przeprowadzić proces legislacyjny, między innymi z Marszałkiem Sejmu Panem Ryszardem Tereleckim oraz Minister Środowiska Panią Anną Moskwą. Poseł Ziemi Lublinieckiej uzyskał wsparcie i zgodę aby przedstawić projekt w imieniu wnioskodawców w Komisji Energii Sejmu RP.
Dzięki przyjętym rozwiązaniom osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych korzystnych zasadach.
Aby usprawnić procedury wystarczającym w tym temacie będzie oświadczenie prosumenta, że jest uczestnikiem projektu dofinansowanego w ramach RPO.
– Wobec ogromnego zainteresowania Polaków instalacjami fotowoltaicznymi oraz faktu, że na terenie kraju powstanie 94 tysiące instalacji przy wsparciu programów parasolowych i grantowych przyjęcie niniejszej ustawy jest społecznie wymagane. Jej rozwiązania są tez korzystne dla samorządów. Dziękuję Panu Ministrowi Ireneuszowi Zysce za szybką interwencję i pomoc we wdrażaniu nowych przepisów” – przekazał Andrzej Gawron Poseł Ziemi Lublinieckiej.
Na taki obrót spraw czekały władze Lublińca. - Realnie patrząc, montaż pierwszych instalacji będzie możliwy w drugiej połowie lutego - zapowiedział już kilka dni temu burmistrz Lublińca Edward Maniura.
Sejm przegłosował poprawki korzystne dla prosumentów
Zgodnie z przyjętą ustawą osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu przez 15 lat.
W celu ograniczenia nadmiernych procedur kontrolnych i przyspieszenia procesu, prosument będzie jedynie obowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia sprzedawcy, że zawarł umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z samorządem lub innym uprawnionym podmiotem, która realizuje projekt dofinansowany w ramach RPO oraz że umowa ta nie została rozwiązana na dzień złożenia oświadczenia.
Za ustawą głosowało 457 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymały się dwie osoby.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?