Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedzenie na wypróżnienie. Tych 9 produktów pomoże ci na zaparcia. Są tanie, łatwo dostępne i naprawdę działają

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Jedzenie to przyjemność, ale… No właśnie, ale. Czasem przyjemność z jedzenia zabierają nam zaparcia. Radość ze świętowania przy obficie zastawionym stole i rozkoszowanie się smakołykami może nam zabrać wizja tego, że zrobienie kupy będzie nie lada wyzwaniem. Zobacz, jakie produkty warto dodać do swojej diety, żeby wypróżnienie było tak samo miłe jak jedzenie.

Spis treści

Co jeść, żeby się wypróżnić? Te produkty mogą ci pomóc poczuć satysfakcję przy wypróżnieniu

Zaparcia to bardzo nieprzyjemna, bolesna i uciążliwa dolegliwość. Mogą dotknąć każdego i uprzykrzyć życie, a prawdopodobieństwo, że będą nas dotyczyć, rośnie wraz z wiekiem.

Osoba z papierem toaletowym w ręku przed muszlą klozetową
Co warto jeść, żeby ułatwić wypróżnianie? Poznaj 9 zdrowych produktów, które pomogą zwalczyć zaparcia. jcomp/freepik

W aptekach dostępne są różne środki na zaparcia bez recepty i na receptę. Warto jednak postawić na prostsze rozwiązania i nie czekać, aż dopadnie nas zatwardzenie. Bezpieczne, naturalne i skuteczne lekarstwo jest w zasięgu ręki – wystarczy pójść do kuchni. Sprawdź w naszej galerii 9 zdrowych produktów spożywczych, które mogą pomóc ci zrobić kupę.

Zatwardzenie a zaparcie – czym się różnią?

Często można się spotkać z dwoma określeniami, których objawy brzmią bardzo podobnie. Czym się różni zatwardzenie od zaparcia?

Zaparcie to twarde, suche wypróżnienia lub oddawanie stolca rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Oddanie stolca wymaga wysiłku i często towarzyszy mu uczucie niepełnego wypróżnienia. Zaparcia mogą być spowodowane:

  • dietą,
  • przyjmowanymi lekami,
  • ciążą,
  • zmianą rutyny.

Zaparcia są jednym z najczęstszych problemów trawiennych. Zaparcie potocznie jest nazywane też zatwardzeniem. Zatem mówiąc o problemach z wypróżnianiem, możemy używać tych dwóch określeń.

Błonnik na zaparcia. Jak błonnik pomaga w wypróżnianiu?

Błonnik jest niezbędny dla naszego zdrowia, mimo że praktycznie go nie trawimy.

– Błonnik pokarmowy to grupa związków zawartych w jedzeniu, które nie są trawione (ew. zapewniają tylko niewielkie ilości energii), a za to wspomagają sprawne trawienie rozumiane jako szybki pasaż jelitowy, czyli czas przejścia jedzenia przez układ pokarmowy. Wzbogacając dietę w błonnik, warto wybierać jednak pokarmy o łagodnym działaniu, które nie podrażniają zbytnio układu trawienia – pisze Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.

Błonnik można podzielić na dwie kategorie:

  • błonnik rozpuszczalny, który wchłania wodę i tworzy żelową konsystencję, pomagając zmiękczyć stolec i ułatwiając jego oddawanie. Może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi.
  • nierozpuszczalny błonnik, który przechodzi przez przewód pokarmowy w stanie nienaruszonym i pomaga zwiększyć objętość stolca. Może również pomóc w łatwiejszym i częstszym oddawaniu stolca.

Dzięki włączeniu do diety błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego można zmniejszyć zaparcia, wzdęcia i gazy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedzenie na wypróżnienie. Tych 9 produktów pomoże ci na zaparcia. Są tanie, łatwo dostępne i naprawdę działają - Strona Zdrowia

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto