MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe nominowane do nagrody Sybilli 2023 za wystawę "Nigra crux, mala crux"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
"Panorama bitwy pod Grunwaldem" z 1910 r. - największy eksponat na wystawie "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego".
"Panorama bitwy pod Grunwaldem" z 1910 r. - największy eksponat na wystawie "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego". Muzeum Zamkowe w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku wraz z ekspozycją „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” zostało zakwalifikowane do 44 Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023. Wyboru dokona profesjonalne jury, przyznając nagrodę w sześciu kategoriach. Trwa już natomiast głosowanie publiczności.

44 Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla

Sybilla organizowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów jest od ponad 40 lat najważniejszym konkursem dla polskich muzeów. Celem jest nie tylko wybór i nagradzanie najlepszych wydarzeń muzealnych danego roku i ich twórców, ale również diagnozowanie zmian i trendów, jakie zachodzą w polskim muzealnictwie, oraz wyznaczanie i promowanie dobrych praktyk w działaniach muzealnych.

W 44 edycji jury wyłoniło łącznie 18 projektów muzealnych w 6 kategoriach z całego kraju - wystaw, inwestycji, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych. Wśród nich w kategorii „Wystawy czasowe” znalazło się Muzeum Zamkowe w Malborku docenione za „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”. To pierwsza taka ekspozycja o Krzyżakach w historii polskiego muzealnictwa. Muzeum Zamkowe określiło ją mianem „pierwszej w historii próby wystawienniczego zmierzenia się z mitami o zakonie, stereotypami, interpretacjami i reinterpretacjami, a w centrum tych narracji znajdował się Malbork jako stolica państwa zakonnego, symbol zakonu i jego potęgi”.

CZYTAJ TEŻ: Muzeum Zamkowe w Malborku wyróżnione w prestiżowym konkursie Sybilli

Wernisaż miał miejsce pod koniec września 2023 roku, a 12 stycznia 2024 r. w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim odbył się finisaż. W tym okresie ekspozycję, na której znalazło się ponad 300 artefaktów i współczesnych przedmiotów z muzeów europejskich oraz prywatnych kolekcji, obejrzało około 70 tysięcy zwiedzających. Pierwszy człon nazwy - „Nigra crux, mala crux” - nawiązuje do podboju Pomorza przez Krzyżaków i rzezi Gdańska w 1308 r. Na wystawie umieszczony został jedyny odpis tzw. księgi Ferbera, czyli zbioru gdańskich kronik, w których znalazło się to określenie.

„Nigra crux, mala crux” zwieńczyła trzy wcześniejsze wystawy czasowe, które składały się na opowieść o dziejach malborskiego zamku w czasach Krzyżaków, Rzeczpospolitej i okresie pruskim po rozbiorach Polski:

  • „Mądrość zbudowała sobie dom. Państwo krzyżackie w Prusach” - opowieść o władztwie krzyżackim, które zakończyło się upadkiem państwa zakonnego w Prusach;
  • „Królestwa bronię dobytym mieczem i osłaniam skrzydłami. Malbork w Prusach Królewskich” - czasy państwa polskiego;
  • „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę. Malbork między polityką a sacrum” – czasy pruskie i pierwszy etap odbudowy zamku (tzw. odbudowa romantyczna).

Sybilla zostanie też przyznana w kategoriach: „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury”, „Edukacja”, „Projekty naukowo-badawcze”, „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”, „Inwestycje”.

Zagłosuj na Muzeum Zamkowe w plebiscycie publiczności

W oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie decyzji jurorów NIM zaprasza do udziału w plebiscycie publiczności i oddania głosu na wybrany projekt muzealny do 20 maja 2024 roku do północy. Muzeum Zamkowe w Malborku zachęca, by zagłosować na wystawę "Nigra crux, mala crux". Można to zrobić TUTAJ.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto