W przeddzień Środy Popielcowej, rozpoczynającej Wielki Post, 13 lutego w niektórych miejscowościach wciąż odbywa się tzw. wodzenie niedźwiedzia. Tradycja ta jest kultywowana mi.n. przez mieszkańców Kochanowic, gdzie przebierańcy od wielu lat chodzą po domach i bawią ludzi.

Przebierańcy z Kochanowic są szczególnie cenni – bo kultywują jako nieliczni tradycję ubierania niedźwiedzia w słomę. Słoma, która spadnie z niedźwiedzia ma przynosić szczęście domownikom. Szczęście przynosi też taniec - gospodyni z niedźwiedziem.

Dodatkowo, wieczorem przebierańcy zapraszają wszystkich na zabawę ostatkową. W tym roku organizowaną przy współpracy z szefostwem restauracji Manhattan.

Zwyczaj ten jest kultywowany dzięki pasji i osobistemu zaangażowaniu mieszkańców, w tym rodzinie Heleny i Zygmunta Grabińskich z Kochanowic.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!