Znamy rozkład środków z części "Polskiego Ładu". Ile dostaną Lubliniec i gminy powiatu?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Z 23 mld złotych do powiatu lublinieckiego trafi 56 mln zł. Na co zostaną wydane?

Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł. Ponad 2780 gmin, powiatów otrzyma dofinansowanie - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wśród miast i gmin z całego kraju, które złożyły w nioski do programu są oczywiście te z powiatu lublinieckiego.

- W I edycji Jednostki Samorządu Terytorialnego przedstawiły ponad 8 tys. wniosków. Na realizację inwestycji zostanie przeznaczone ponad 20 mld zł. Naszym celem jest zrównoważony rozwój całego kraju. Nie chcemy więcej białych plam na mapie inwestycji Polski. Firmy z naszego regionu będą uczestniczyły w pracach nad realizowanymi projektami tworząc nowe miejsca pracy i napędzając lokalną gospodarkę - przekonuje poseł Andrzej Gawron z PiS.

Lista projektów, na które przyznano środki z Programu Inwestycji Strategicznych

 • Lubliniec - Budowa Centrum Rekreacyjnego przy ul. Powstańców Śląskich (4 500 000,00 zł);
 • Gmina Boronów - Rozbudowa budynku Przedszkola przy Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie (4 073 483,24 zł) oraz Rozbudowa Parku Gminnego w Gminie Boronów (4 319 115,87 zł);
 • Gmina Ciasna - Rewitalizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sierakowie Śląskim w celu nadania funkcji integracji międzypokoleniowej (4 000 000,00 zł);
 • Gmina Herby - Kompleksowa modernizacja dróg gminnych w miejscowości Herby (6 650 000,00 zł) oraz Zagospodarowanie centrum miejscowości Herby - etap II i III (4 320 000,00 zł);
 • Gmina Kochanowice Budowa węzłów przesiadkowych wraz z budową dróg rowerowych na terenie gmin powiatu lublinieckiego - Gmina Kochanowice – etap III (4 275 000,00 zł) oraz rewitalizacja popegeerowskich obiektów poprzez adaptację zabytkowych zabudowań pofolwarcznych – zapewnienie dostępu do usług społecznych. (4 500 000,00 zł);
 • Gmina Koszęcin - Budowa boiska sportowego o nawierzchni z trawy syntetycznej w miejscowości Koszęcin (738 000,00 zł) oraz budowa nowej oczyszczalni ścieków wraz z adaptacją istniejącego budynku oczyszczalni w miejscowości Rusinowice gmina Koszęcin (6 650 000,00 zł);
 • Gmina Pawonków - Budowa infrastruktury sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pawonkowie (3 150 000,00 zł)
 • Gmina Woźniki - Modernizacja dróg gminnych, obiektów mostowych oraz budowa drogi rowerowej relacji Woźniki-Dyrdy (4 250 000,00 zł);
 • Powiat lubliniecki - Termomodernizacja budynków Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu (4 500 000,00 zł).

Przypomnijmy, że tylko sam Lubliniec z "Polskiego Ładu" wnioskował o dofinansowanie trzech projektów. Środki z programu miasto chciało przeznaczyć na dofinansowanie budowy krytego basenu rekreacyjnego z trzema strefami funkcjonalnymi. Ta inwestycja od lat wyczekiwana jest przez mieszkańców. Niestety nie otrzymała ona wsparcia finansowego.

Kolejnym projektem o dofinansowanie którego starało się miasto to budowa Centrum Rekreacji przy ul. Powstańców Śląskich. Jest to jedna z obietnic wyborczych burmistrza Edwarda Maniury. To właśnie ten projekt otrzymał środki na realizację.

Trzeci wniosek dotyczył dofinansowania modernizacji układu drogowego w Lublińcu. W tym przypadku pieniędzy również nie przyznano.

Centrum rekreacji i sportu w Lublińcu

Według pierwotnych zapowiedzi w ramach przedsięwzięcia ma powstać wodny plac zabaw o powierzchni użytkowej około 500 m kw., strefa minigolfa o powierzchni minimalnej ok. 1000 m kw., boisko wielofunkcyjne o wymiarach 20x40 m kw. wraz z wyposażeniem i nawierzchnią poliuretanową, na którym można będzie grać ‪m.in‬. w piłkę nożną, piłkę ręczną i koszykówkę.

Ponadto władze Lublińca planują powstanie placu zabaw z urządzeniami, które podnoszą sprawność i rozwijają kreatywność dzieci. Przestrzeń placu zostanie wyposażona w miejsca do rozmowy, gier planszowych i odpoczynku.

Na terenie obiektu powstaną miejsca postojowe dla rowerów i samochodów wraz z drogą dojazdową do obsługi centrum rekreacyjnego i basenu, a także energooszczędne oświetlenie wraz z monitoringiem. Toalety oraz pomieszczenia służące pod wypożyczalnie sprzętu zostaną umieszczone w istniejącym budynku basenu.

Teren ma też zostać wzbogacony o nowe nasadzenia, tak aby zwiększyć komfort użytkowników w letnie, upalne dni.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych ma wedle założeń dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda JST czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

 • 1 wniosek bez kwotowego ograniczenia
 • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
 • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przyczynia się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy warunków życia obywateli, a także powstawania nowych miejsc pracy.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie