Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach. Policja w Lublińcu kontroluje drogi. Na razie nikomu nie odebrano prawa jazdy

KPP/PC
Fot. KPP
Wczoraj na terenie powiatu lublinieckiego policjanci drogówki przeprowadzili działania „Prędkość”. Jedna ze zmian obowiązujących od wczoraj, dotyczy możliwości utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Wczoraj na terenie całego kraju przeprowadzone zostały policyjne działania „Prędkość”. Policjanci sprawdzali, czy kierowcy stosowali się do ograniczeń prędkości, kontrolowali stan trzeźwości i sprawdzali czy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Według jednej z najpoważniejszych zmian, prawo jazdy można stracić za przekroczenie dozwolonej prędkości, w miejscu zabudowanym o 50 km/h. Lublinieccy policjanci zatrzymali wczoraj 17 kierowców, którzy jechali szybciej niż zezwalały przepisy. Sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami, ale nikomu nie zatrzymano prawa jazdy. Policjanci zapowiadają kolejne akcje.

Nowe przepisy, dotkliwe kary

W ustawie o kierujących pojazdami , która obowiązuje od dzisiejszego dnia, dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto