Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół w Kochanowicach zaprasza na jubileusz [ZDJĘCIA]

AKC
Zespół Szkół w Kochanowicach szykuje się do obchodów 180-lecia murowanej szkoły. Do wspólnego świętowania zaprasza byłych pracowników, absolwentów, ich rodziny oraz przyjaciół szkoły.

Pierwsza szkoła murowana w Kochanowicach została wybudowana w 1836 r. Koszt budowy szkoły ponieśli mieszkańcy miejscowości i przyległych przysiółków. Decyzję o budowie podjęła gmina wraz z ówczesnym panem dworu, Sylwiuszem von Aulock. Według jego relacji, kamień węgielny położono 19 marca, a już 5 października zakończono budowę.

W pierwszym dziesięcioleciu XIX w. nauka w wiejskich szkołach odbywała się w języku polskim z podręczników częstochowskich. Starano się również nauczać w języku niemieckim, ale wyniki nie zawsze były zadowalające. Zmiany nastąpiły po roku 1818 r., gdy inspektorem został najpierw ks. Antoni Kloska, a po nim ks. Janeczka z Dobrodzienia. Starali się oni przez nakazy wymusić naukę w języku niemieckim, jednak w wielu miejscowościach nauka w dalszym ciągu odbywała się w języku polskim.

Do lat dwudziestych XIX, tj. do czasu powstań śląskich, kiedy tereny te przeszły w ręce polskie, szkoła w Kochanowicach była szkołą niemiecką, uczniowie nie potrafili pisać po polsku. Aby nauczyć dzieci polskiej pisowni po przejęciu ziem przez administrację polską, uruchomione zostały prowadzone przez nauczycieli tej szkoły kursy polskiej pisowni. Do szkoły w Kocha-nowicach chodziły również dzieci z Lubocek i Ostrowa, a na religię do kościoła uczęszczały dzieci z Kochcic i Łęgów.

Wyposażenie szkoły było ubogie, na każdym kroku widoczna była niedostateczna ilość pomocy szkolnych. Ze względu na brak środków finansowych, prawie żaden uczeń nie posiadał podręczników, kilkoro dzieci uczyło się z jednej książki. Nauka w pierwszych klasach odbywała się w prymitywnych warunkach. Szkołę opalano za pomocą ogromnych pieców na węgiel. Ogień rozpalał nauczyciel przed przyjściem dzieci do szkoły, potem podczas przerw, do pieców dokładali już uczniowie.

Od 1932 r. nauka odbywała się w przystosowanych do tego celu salach pałacu. W latach 30. XX w. dzięki, staraniom sołtysa Wincentego Dylla, pałac będący wieloletnią rezydencją rodziny von Aulock stał się własnością gminy, a następnie został zaadoptowany na szkołę. W budynku tym naukę rozpoczęto w 1932 r.

We wrześniu 1939 r. Niemcy zajęli Kochanowice bez żadnego oporu. Nauka w szkole praktycznie odbywała się bez widocznej przerwy. Nauczanie prowadzone było wtedy także na poddaszu szkoły. Niemcy zaopatrzyli budynek szkoły w nowe obowiązujące podręczniki niemieckie, ławki oraz nowe tablice. Po wojnie wielu nauczycieli nie powróciło.

Podczas wycofywania się Niemców zniknęły praktycznie wszystkie meble, natomiast po przejściu armii wyzwoleńczej budynek szkoły został pozostawiony w opłakanym stanie. Szkołę w Kochanowicach uruchomiono w lutym 1945 r. W latach powojennych była ona nie tylko miejscem, gdzie nauczano, ale również ośrodkiem kultury we wsi.

W celu poprawy warunków pracy od marca 1970 do stycznia 1973 r. trwały kapitalne prace remontowe budynku szkolnego. Po 27 latach od rozpoczęcia nauki w powojennej szkole uczniowie mieli do dyspozycji pomieszczenia z bieżącą wodą, centralnym ogrzewaniem, ubikacją oraz szatnią.

W styczniu 1973 r. rozpoczęto także pracę w odremontowanym przedszkolu, natomiast w 1974 r. do dyspozycji 120 dzieci otwarto kuchnię szkolną. W 1989 r. od wschodniej strony szkoły wykonano asfaltowe boisko. Do jego budowy wykorzystano gruz ze zburzonej czasie starej kochanowickiej szkoły.

Ok. 1993 r. na użytek przedszkola oddano rozbudowany w latach późniejszych drugi budynek.

Z chwilą przeniesienia przedszkola rozpoczęto prace związane z adaptacją pomieszczenia przedszkola na salę gimnastyczną.

Zmiany w systemie oświaty wprowadzone w 1999 r. wpłynęły zasadniczo na przekształcenia dokonane w szkole w Kochanowicach gdzie z dniem l września tegoż roku utworzono Gimnazjum wchodzące wraz z Publiczną Szkołą Podstawową im. Karola Miarki w skład Zespołu Szkół. Organem prowadzącym Zespół Szkół jest gmina Kochanowice.

W środę, 18 maja, odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 180-lecia szkoły. To będzie święto całej lokalnej społeczności.

- Serdecznie zapraszamy byłych pracowników, absolwentów, rodziców oraz przyjaciół szkoły. Ten jubileusz będzie wspaniałą okazją do spotkań, rozmów, wspomnień - zachęca dyrektorka, Joanna Grus-Blacha.

O godz. 12 odbędzie się msza św. , o godz. 13.30 w sali gimnastycznej rozpocznie się część oficjalna i artystyczna, o godz. 15.30 koncert urodzinowy i słodka niespodzianka dla gości, od godz. 16 możliwość zwiedzania szkoły.

*Historię szkoły zaczerpnięto z książki Mariusza Żymierskiego „1932-2012. 80-lecie szkoły w Kochanowicach”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto