Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół "Śląsk" zorganizował warsztaty dla Ukraińców. Zakończył też wiosenną trasę koncertową

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zespół "Śląsk" zorganizował warsztaty dla Ukraińców. Zakończył też wiosenną trasę koncertową
Zespół "Śląsk" zorganizował warsztaty dla Ukraińców. Zakończył też wiosenną trasę koncertową arc ZPiT "Śląsk"
Wiosna dla Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" rozpoczęła się dość pracowicie. Artyści z Koszęcina zakończyli swoją trasę koncertową i jednocześnie przyjęli w swoich progach Ukraińców przebywających w okolicy.

W czwartek 31 marca siedzibę Zespołu "Śląsk" odwiedzili goście z Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Koszęcinie.

- Jesteśmy otwarci na pomoc, wsparcie i działania edukacyjne, dlatego zorganizowaliśmy w swojej siedzibie warsztaty - poinformował Zespół.

Ukraińskim gościom przybliżona została śląska kultura i tradycje regionu poprzez prezentację kostiumów scenicznych i filmową projekcję koncertu Zespołu „Śląsk”. Uczestnicy warsztatów poznali również podstawowe kroki śląskiego tańca „Trojaka”. Dopełnieniem działań było zwiedzanie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie. Mniej więcej w tym samym czasie dobiegała końca trasa koncertowa "Śląska".

Preludium do jubileuszu 70-lecia

Podczas zakończonej 2 kwietnia trasy koncertowej Zespołowi "Śląsk" towarzyszyła wielotysięczna publiczność. Na przełomie marca i kwietnia, artyści odwiedzili z programem „A to Polska właśnie”: Bielsko Białą, Pruszków, Suwałki, Olsztyn, Białystok, Gdańsk, Koszalin, Elbląg, Kołobrzeg, Kielce i Krosno. Koncerty z najbardziej znanym repertuarem Zespołu były preludium do zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Śląsk” pojawił się na scenie w pełnej krasie, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. Przeważającą część programu stanowiły kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – współzałożycieli Zespołu „Śląsk”. W repertuarze przygotowanym na tę trasę Zespół zebrał pieśni i tańce, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. Artyści zaprezentowali publiczności repertuar, z którego „Śląsk” słynie na całym świecie od kilku dziesięcioleci. Pojawiły się m.in. najsłynniejsze utwory Stanisława Hadyny, które tworzyły historię Zespołu jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka” czy „Trojak”, a także tańce narodowe w choreografii Elwiry Kamińskiej. Zaprezentowane w programie utwory są dziś muzycznym kanonem twórczości ludowej, wiele z nich stało się wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Żywiołowość, wdzięk, elegancja, młodzieńczość wyrazu i kunszt wykonawczy sprawiły, że widowisko Zespołu „Śląsk” zostanie na długo w sercach widzów, którzy pojawili się na koncertach.

Już we wrześniu tego roku Zespół zainauguruje jubileuszowy, siedemdziesiąty sezon artystyczny. Na okrągłe urodziny, przypadające dokładnie 1 lipca 2023 roku, artyści zaproszą sympatyków do swojej siedziby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto