Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół "Śląsk" podbił serca zwiedzających wystawę Expo w Dubaju

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zespół "Śląsk" podbił serca zwiedzających wystawę Expo w Dubaju
Zespół "Śląsk" podbił serca zwiedzających wystawę Expo w Dubaju arc ZPiT "Śląsk", Urząd Marszałkowski w Katowicach
Od 27 stycznia do 2 lutego, w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO2020 w Dubaju miał miejsce Śląski Tydzień Regionalny. Na zaproszenie Marszałka Jakuba Chełstowskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” reprezentował region jako Ambasador Województwa Śląskiego. Podczas tego wydarzenia artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentowali światowej publiczności bogactwo polskiej kultury występując z koncertami oraz prowadząc warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z pozostałymi ambasadorami został zaproszony do współtworzenia opowieści o województwie jako regionie dynamicznie rozwijającym się na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej, z jednoczesnym poszanowaniem swojej bogatej tradycji. Za koncepcję promocji regionu na EXPO odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a hasłem przewodnim śląskiej prezentacji jest „Silesia Land of Opportunity”. Region pokaże swoje największe osiągnięcia oraz potencjał gospodarczy, kulturowy i turystyczny.

W oficjalnej delegacji województwa śląskiego znaleźli się m.in. ambasadorzy regionalni promujący region podczas EXPO2020, w tym także Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

„Śląsk” pojawił się wielokrotnie na scenie w Dubaju w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. W godzinnym programie, który mogli podziwiać odwiedzający wystawę, Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. Znalazły się w nim najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej czy Juraja Kubanki. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”, a także trojak, polonez, mazur, kujawiak, oberek czy krakowiak.

Warsztaty tańca ludowego i narodowego

Poza ekspozycją w Pawilonie Polski w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, Województwo Śląskie przygotowało cały wachlarz wydarzeń towarzyszących, m.in. koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji tj. koronką koniakowską.

Już pierwszego dnia Tygodnia Regionalnego, artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” wystąpili z dwoma koncertami, prezentując swój najpiękniejszy repertuar ludowo-narodowy. Pod kierunkiem Zespołu odbyły się także warsztaty tańca ludowego i narodowego dla dzieci.

- 29 stycznia odbył się koncert główny Zespołu. Po niezwykle gorąco oklaskiwanym koncercie, publiczność chętnie fotografowała się w towarzystwie artystów. Była to także niepowtarzalna okazja do podzielenia się wrażeniami z ich występu, krótkiej rozmowy i bliższego poznania pracy na scenie relacjonuje Barbara Nowak, International Relations Manager.

Spotkanie z księżniczką

W ostatnim dniu Śląskiego Tygodnia Regionalnego, Pawilon Polski odwiedziła członkini rodziny królewskiej Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum, która m.in. podziwiała koncert w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zgodnie z protokołem dyplomatycznym księżniczka została powitana przez Komisarza Pawilonu Polskiego i oprowadzona po wystawie czasowej, którą przygotowało Województwo Śląskie. Księżniczka obejrzała także krótki koncert Zespołu „Śląsk” z repertuarem ludowo-narodowym, który przez cały Tydzień Regionalny przyciągał międzynarodową publiczność.

- Członkini rodziny królewskiej była oczarowana zarówno polską gościnnością z jaką została podjęta w Pawilonie Polskim, jak i kunsztem wykonawczym Zespołu „Śląsk”. Na zakończenie dostojny, królewski gość otrzymał specjalnie przygotowany upominek, który wręczyli księżniczce artyści Zespołu „Śląsk”. Pamiątkowa fotografia była dopełnieniem wizyty - podsumowuje Barbara Nowak.

„Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum jest wybitnym członkiem emirackiego społeczeństwa. Należy do jednej ze znaczących rodzin rządzących Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, rodziny Al Maktoum, kierowanej przez Jego Wysokość Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta, premiera i władcę Dubaju”. Jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który lata jako wykwalifikowany pilot komercyjny Emirates Airlines.

Reprezentanci regionu

Założeniem Śląskiego Tygodnia Regionalnego było zerwanie ze stereotypowym postrzeganiem województwa. W Dubaju Śląsk został zaprezentowany jako region przechodzący dynamiczne zmiany, który szanując tradycję, otwarty jest na nowoczesną gospodarkę. Oprócz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Dubaju prezentowali się także: Uniwersytet Śląski, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundacja „Koronki Koniakowskie”, architekt Robert Konieczny czy Śląski Klaster Lotniczy.

Wystawa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pierwotnie została zaplanowana od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021, ale z powodu pandemii przesunięto ją o blisko rok. Za udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto