Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zainaugurował 70. sezon artystyczny

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zainaugurował 70. sezon artystyczny
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zainaugurował 70. sezon artystyczny arc ZPiT "Śląsk"
Koncertem w swojej koszęcińskiej siedzibie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” symbolicznie rozpoczął 70. sezon artystyczny. Inauguracja odbywała się w ramach obchodzonego co roku Dnia Pamięci Stanisława Hadyny, którego rocznica urodzin przypada 25 września. Wśród grona przyjaciół i sympatyków Zespołu, którzy zasiedli na widowni znaleźli się także reprezentanci Szkół Hadynowskich – uczestnicy corocznego zlotu szkół w Koszęcinie.

Świąteczny dzień w siedzibie Zespołu „Śląsk” rozpoczął się od spotkania delegacji szkół, których patronem jest założyciel Zespołu Stanisław Hadyna. Jak co roku uczestniczyli w nim reprezentanci Szkoły Podstawowej we Frydku, Polskiej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoły Podstawowej nr 25 z Chorzowa oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich i Szkoły Podstawowej nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie. Z młodzieżą oraz dyrekcją i pedagogami spotkał się Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak, odbył się także uroczysty Apel Pamięci Stanisława Hadyny. Młodzież wzięła udział w warsztatach wokalnych oraz uczestniczyła w uroczystym koncercie inauguracyjnym.

To już 70. inauguracja sezonu!

Świętując we wrześniu każdego roku rocznicę urodzin założyciela Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny, artyści uroczyście rozpoczynają kolejny sezon działalności. Tym razem już po raz 70. zainaugurowali wyjątkowy rok pełen wyzwań. Jubileuszowy sezon chór, balet i orkiestra Zespołu symbolicznie rozpoczęli swoim sztandarowym programem ludowo-narodowym, z największymi repertuarowymi przebojami.

- Nie mogło zabraknąć legendarnych utworów siedemdziesięciolecia: „Karolinki” czy „Hej, te nasze góry”. Balet tradycyjnie wkroczył na scenę trojakiem, by w dalszej części koncertu zaprezentować widzom znane, lubiane i podziwiane przez dziesięciolecia choreografie, m.in: „Taniec chustkowy”, „Koziery” czy widowiskowe „Tańce górali podhalańskich”. W dynamicznym i kolorowym widowisku artyści zabrali widzów w taneczno-wokalną podróż po Polsce oraz bogactwach polskiej kultury regionalnej. Wspaniała atmosfera koncertu i gorące brawa w podziękowaniu za artystyczną ucztę, niech będą dobrą wróżbą na nowy sezon - mówi Agnieszka Kukuła z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do współuczestnictwa w inauguracji znaleźli się m.in. Pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik – doradca w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Michał Wójcik – Minister Członek Rady Ministrów, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, członkowie Rady Programowej Zespołu „Śląsk”, dyrekcja i uczniowie Szkół Hadynowskich oraz śląscy seniorzy.

Dziękując gościom za przybycie Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak powiedział: „Wchodzimy w siedemdziesiąty sezon działalności z bagażem dobrych doświadczeń. Myślę, że mijający rok możemy zaliczyć do takich, które mocno zapiszą się w historii Zespołu. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Bardzo za to dziękuję. Dzisiejszy koncert to mała próbka naszej twórczości, symbolicznie rozpoczynamy 70. sezon, ale już dziś zapraszam na wszystkie wydarzenia jubileuszowe”

Sukcesy Śląska

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wchodzi w siódmą dekadę po intensywnym 69. sezonie, który przyniósł wiele wspaniałych sukcesów. Poprzeczka ustawiona została wysoko. Zrealizowane zostały koncertowe podróże na południe Europy - do Serbii, Chorwacji, Węgier i Słowacji, „Śląsk” występował w Dubaju jako Ambasador Regionu na EXPO2020, we Włoszech podczas rocznicowych uroczystości na Monte Cassino, w Norwegii realizował projekt „Muzyczne retransmisje”, a w ostatnich dniach z sukcesem zakończył tournée w Arabii Saudyjskiej. Kolekcja nagród Zespołu powiększyła się o statuetkę Fryderyka i Platynową Płytę za znakomity projekt z Miuoshem pt. „Pieśni współczesne”, który święcił tryumfy także podczas serii koncertów w całej Polsce. Przed wielotysięczną publicznością Zespół „Śląsk” wystąpił w sierpniu na Top of the Top Sopot Festival czy podczas słynnej trasy koncertowej „Męskie Granie”.

A już pod znakiem Jubileuszu, od 29 września rozpoczyna się amerykańskie tournée w ramach projektu „ŚLĄSK” TOUR – w 80 minut dookoła świata. Inspiracje artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” w kształtowaniu dialogu międzykulturowego. Polska na styku kultur od Japonii, przez Izrael po USA. Artyści odwiedzą z koncertami New Britain, Jersey, Philadelphię, West Bronx w Nowym Jorku, Albany, Worchester, Bufflo, St. Cleveland i Chicago. Jeszcze tej jesieni Zespół „Śląsk” wystąpi także w Japonii, a wśród kilku planowanych, zagranicznych podróży wiosną przyszłego roku odbędzie się długa trasa koncertowa we Francji. Wielbiciele projektu „Pieśni współczesnych” mogą być pewni, że w 2023 roku pojawi się także wiele okazji do wysłuchania ich na żywo, w największych salach koncertowych w Polsce. A za kilka dni, 24 września, odbędzie się premiera „Pieśni współczesne live at Cavatina Hall” - pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych na świecie zapisów koncertowych zrealizowanych w technologii Dolby Atmos.

Kulminacyjne obchody wielkiego Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni Tańca „Śląsk” odbędą się w czerwcu podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz 1 lipca, podczas corocznych obchodów urodzin Zespołu w „Święto Śląska” w Koszęcinie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto