Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wyruszył w podróż na południe Europy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
ZPiT Śląsk
ZPiT Śląsk Irek Dorożański
Udostępnij:
We wtorek 16 listopada Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyruszył w podróż na południe Europy. To pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa po przerwie spowodowanej pandemią. Zespół wystąpi w Serbii, Chorwacji, na Węgrzech i Słowacji. Koncertom będzie towarzyszyć wystawa strojów ludowych i narodowych.

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier, to najnowszy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zakłada realizację koncertów na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji i na Słowacji, połączonych z występami zespołów artystycznych z krajów partnerskich projektu. Podczas koncertów artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentują najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru, który liczy już prawie 70 lat. O wyjątkowości widowisk scenicznych Zespołu „Śląsk” świadczy nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu.

- W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślą bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich będzie stanowić swoisty dialog międzykulturowy - zapowiada Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy – Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Gdzie i kiedy wystąpi "Śląsk"?

Koncerty Zespołu „Śląsk” zaplanowano 18 listopada w Belgradzie z Serbskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kolo”, 21 listopada w Budapeszcie z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji (MANE), 24 listopada w Slavonskim Brodzie z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca "LADO", 26 listopada w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK".

- Aby szczególnie zaakcentować wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski, Węgier, Serbii, Chorwacji i Słowacji, towarzyszyć im będzie wystawa strojów ludowych i narodowych przygotowana przez kierownictwo artystyczne Zespołu „Śląsk”. Wraz z ekspozycją odbędą się pokazy tańców w wykonaniu artystów baletu, co podkreśli unikatowy charakter kostiumów i bogactwo regionów, które reprezentują - dodaje Agnieszka Kukuła.

Jak zwraca uwagę Zespół „Śląsk”, niezwykle cennym elementem międzynarodowego dialogu kulturowego będą spotkania z publicznością podczas koncertów i wystaw. Warto je docenić zwłaszcza w kontekście budowania i utrwalania w świadomości odbiorców roli narodowych zespołów pieśni i tańca, ich misji jako instytucji kultury troszczących się o zachowanie dziedzictwa narodowego w obszarze kultury ludowej.

Głównym celem całego projektu jest prezentacja bogactwa i ukazanie fenomenu polskiej kultury ludowej, która jest podstawą programu scenicznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Udział partnerskich zespołów artystycznych: Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego i Domu Tradycji (MANE) na Węgrzech, Serbskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kolo” z Serbii, Chorwackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "LADO" z Chorwacji i Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego "SLUK" ze Słowacji, ma w sposób szczególny uwypuklić oryginalność polskiej kultury ludowej. Zestawienie jej podczas wspólnych koncertów z partnerami projektu, znakomicie pozwoli dostrzec rolę kultury w budowaniu tożsamości każdego narodu we wspólnej Europie.

Przebieg trasy koncertowej projektu „FOLK_Like it” zostanie utrwalony na filmie, którego prezentację zaplanowano na rok 2022.

Artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” powrócą do kraju 27 listopada.

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022.

Wyróżnienie dla "Śląska"

Zespół "Śląsk" od początku sezonu artystycznego ma wiele pracy - próby, koncerty, warsztaty, uroczystości. Niedawno za swój wkład w promowanie kultury naszego regionu otrzymał wyróżnienie od Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie. Uhonorowała ona Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” swoją prestiżową nagrodą – Olimpy Jurajskie.

Nagrodę przyznano 4 listopada, w częstochowskim Hotelu Arche, gdzie odbyła się gala 21. konkursu „Jurajski Produkt Roku”, która od lat organizowana jest przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Częstochowie. Celem Konkursu jest nagradzanie i odznaczanie osób, instytucji, organizacji, instytucji otoczenia biznesu, które poprzez swoją działalność społeczną i zawodową przyczyniły się do promocji Miasta Częstochowy i Regionu. Konkurs „Jurajski Produkt Roku” to największe wydarzenie gospodarcze subregionu północnego województwa śląskiego. W tym roku w sumie nagrodzono 20 firm i instytucji za najbardziej unikatowe produkty i usługi regionu. Gala zwieńczyła odbywający się po raz czwarty Jurajski Kongres Gospodarczy, którego organizatorami są: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oraz Fundacja ProProgressio.

Wieczór uświetnił koncert Zespołu „Śląsk”, który został, jak już wspomnieliśmy, także wyróżniony statuetką Olimpy Jurajskie - za „promocję naszego Subregionu oraz kultywowanie tradycji dziedzictwa narodowego poprzez promocję polskiej tradycji ludowej.” Nagrodę w imieniu Zespołu odebrał Dyrektor Zbigniew Cierniak.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku Zespół Pałacowo - Parkowy w Koszęcinie został uhonorowany nagrodą „Jurajski Produkt Roku” w kategorii „produkt bądź usługa budowlana”. Wraz z Zespołem „Śląsk” statuetkę odebrał wówczas także wykonawca rewitalizacji Zespołu Pałacowo - Parkowego w Koszęcinie - Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka S.A.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie