Zawodnicy STB Energia Lubliniec zostali Mistrzami Polski w badmintonie!

AKC
Aleksandra Ptak i Jędrzej Wachowski, zawodnicy STB Energia Lubliniec, zostali (jako członkowie reprezentacji województwa Śląskiego) Mistrzami Polski Województw Drużyn Mieszanych w Badmintonie w kategorii U - 17.

To były pierwsze Mistrzostwa Polski drużyn mieszanych. Wzorem innych krajów, Polski Związek Badmintona od 2015 roku wprowadził do swojego kalendarza rywalizację województw prowadzoną w formule Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa te polegają na rozgrywaniu meczów pomiędzy poszczególnymi województwami składających się z pięciu pojedynków: singla mężczyzn, singla kobiet, debla mężczyzn, debla kobiet i miksta.

Reprezentacja Śląska w grupie rywalizowała z Podkarpaciem i województwem pomorskim. Zawodnicy określili ją "grupą śmierci". Każdy pojedynczy mecz mógł rozstrzygnąć się w jedną, bądź drugą stronę. Nie było zdecydowanego faworyta, prawie każdy mecz kończył się tie breakiem, albo niesamowicie dramatyczną, zaciętą końcówką.

Podczas gdy normalnie set gra się do 21 punktów, tu sety kończyły się wynikiem 25-23, bo gra się do przewagi dwóch punktów.

Pierwsze "starcie" rozegrane z województwem podkarpackim zakończyło się wygraną Śląska 3:2. To ostatni mikst decydował, czy jeszcze zawodnicy ze Śląska będą mogli marzyć o jakimkolwiek medalu.

Po wygranym mikście wszyscy odetchnęli z ulgą i przygotowywali się do wieczornej rywalizacji z Pomorzem. Ten mecz udało się wygrać 4:1, ulegając jedynie w grze pojedynczej mężczyzn. Rywalizacja skończyła się już prawie w nocnych godzinach, zawodnicy schodzili z kortu w sobotę po godz. 22.

W finale naszej reprezentacji przyszło grać z gospodarzem mistrzostw - Wielkopolską, a wiadomo ... "gospodarzom nawet ściany pomagają " .

Mecz rozpoczęliśmy od przegranej, w trzysetowym wyrównanym meczu zawodnikowi z Wielkopolski uległ Bartek Parysz (UKS Unia Bieruń). Stan meczu na 1:1 wyrównała Wiktoria Adamek (UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza), wygrywając zdecydowanie swój mecz w dwóch setach.

Potem na korcie stanął do rywalizacji debel - Jędrek Wachowski (STB Energia Lubliniec) i Bartek Parysz (UKS Unia Bieruń). Po przegranym pierwszym secie złoty medal zaczął się oddalać, ale drugi i trzeci set chłopcy zagrali koncertowo i wyprowadzili Śląsk na prowadzenie 2:1.

W meczach o medale gra się do trzech wygranych pojedynków, tak więc już debel Aleksandra Ptak (STB Energia Lubliniec) z Danielą Bielińską (UKS Unia Bieruń) mógł wywalczyć zwycięstwo i złoty medal dla Śląska.

Zaczęło się dobrze, dziewczyny wygrały pierwszego seta. Drugi niestety nie układał się od samego początku i przy lotce setowej dla przeciwniczek przy stanie 15-20, we wszystkich kibicach Śląska zgasła nadzieja i wiara, że ten set (i mecz) można jeszcze wygrać.

Ale cuda się zdarzają ... Oli Ptak nie zadrżała ręka ani przy serwisie 16-20, ani kolejnych. Śląskie zawodniczki grały jak natchnione i doprowadziły do stanu 20-20. Potem była wojna nerwów, na zmianę lotkę setową miały przeciwniczki, lotkę meczową nasze zawodniczki.

Przy stanie 23-23 cała hala wstrzymywała oddech. Dwie kolejne wygrane akcje Oli i Danieli i cała reprezentacja Śląska wpadła na kort ciesząc się ze złotego medalu Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa miały piękną, bardzo bogatą i profesjonalną oprawę. Zawodnicy, zwłaszcza w czasie i po dekoracji poczuli się jak na Mistrzostwach Świata . Całe mistrzostwa to niezapomniane przeżycia - od przegranych pierwszych meczy do zdobycia złotego medalu.

W drugiej Drużynie Śląska U - 17 grała zawodniczka STB Energii - Anna Czempik. W kolejnych meczach rywalizowała w deblu, singlu i mikście. Ostatecznie Drużyna Śląsk II U - 17 zajęła szóste miejsce.

W I reprezentacji województwa Śląskiego U - 13 grały dwie zawodniczki STB Energia Lubliniec: Zuzanna Luban i Eliza Kwiatkowska. Dziewczyny w każdym meczu grały czwartą grę rywalizacji pomiędzy województwami - debla kobiet.

We wszystkich czterech starciach z innymi województwami wygrały swoje pojedynki . W meczu przeciwko Podlasiu, pierwszy raz udało im się pokonać utytułowaną parę deblistek z Białegostoku.

Niestety w meczu o brązowy medal, w piątym decydującym o medalu meczu, mikst Arianna Biel (UKS Unia Bieruń) i Jakub Brudek (Plesbad Pszczyna) ulegli parze z województwa opolskiego i Śląsk U-13 zakończyli rywalizację na czwartym miejscu.