Zamek Lubliniec sp. z o.o. w trudnej sytuacji materialnej. Zwróciła się do miasta o częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości FOTO

PW
Hotel Zamek Lubliniec został otwarty w 2010 roku po kosztownej odbudowie.
Hotel Zamek Lubliniec został otwarty w 2010 roku po kosztownej odbudowie. PW
Odrestaurowanie lublinieckiego zamku przez spółkę noszącą tę samą nazwę, pochłonęło ponad 6 mln euro. A niedawno doszła jeszcze konieczność realizacji kolejnego kosztownego remontu. - Nasza sytuacja materialna jest bardzo trudna – informuje zarząd spółki, który zwrócił się do miasta o zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50 proc. Miasto na razie odmówiło, ale sprawa prawdopodobnie będzie miała dalszy ciąg.

Petycję w tej sprawie zarząd spółki Zamek Lubliniec skierował do urzędu miejskiego już w czerwcu. Zwrócił się w niej o „wystąpienie z inicjatywą podjęcia uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w wysokości 50 proc. za rok 2018 oraz lata późniejsze dot. podmiotów będących właścicielami nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków i prowadzących w tych nieruchomościach działalność hotelowo – gastronomiczną, w której odbywają się różne inicjatywy kulturalne”. Podkreślił, że wspomniani właściciele – zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – muszą ponosić wysokie koszty utrzymania takich obiektów (m.in. remonty, prace konserwatorskie, restauratorskie, popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytku).

- Po pięciu latach Zamek Lubliniecki został odrestaurowany, co pochłonęło ogromne nakłady finansowe w wysokości ok. 6 mln euro, a w trakcie dokonywania prac remontowych i adaptacyjnych Zamek Lubliniec sp. z o.o. napotykała ogromne trudności związane m.in. z: nieotrzymaniem dotacji unijnych, nieuczciwością i niefachowością kontrahentów, jak również z kryzysem gospodarczym – wymieniła w petycji Daniela Stier, prezes zarządu. - Przez cały okres remontu Zamek Lubliniec sp. z o.o. nie przynosiła żadnych dochodów, a wszelkie posiadane środki przeznaczała na odrestaurowanie zamku – zaznaczyła.

Prezes zwróciła uwagę, że celem odbudowy było nie tylko prowadzenie działalności hotelowo – gastronomicznej, ale również udostępnienie zabytku mieszkańcom, organizowanie wystaw, plenerów malarskich oraz koncertów. I zapewniła, że szereg inicjatyw tego rodzaju się w zamku odbywa. Poinformowała też jednak, że spółka jest niestety w bardzo trudnej sytuacji finansowej, do czego przyczynił się m.in. remont, który musiała wykonać przed rokiem, ale również brak źródła finansowania obrotowego.

Petycję analizowała Komisja Finansowo – Ekonomiczna Rady Miejskiej w Lublińcu, która m.in. zasięgnęła opinii burmistrza. Odbyła kilka posiedzeń, także z udziałem Danieli Stier. Ostatecznie komisja uznała, że sprawa ma zbyt złożony charakter i wymaga szerszych konsultacji, żeby w tym momencie zająć jednoznaczne stanowisko. Póki co uznała petycję za niezasadną, a rada podzieliła jej zdanie podczas ostatniej w tej kadencji sesji roboczej.

- Modyfikacja uchwał podatkowych w trakcie roku podatkowego uzasadniona jest w wyjątkowych przypadkach, bowiem narusza poczucie stabilności prawa i może spotkać się z poczuciem krzywdy innych podatników – uzasadniła komisja. - Za najbardziej racjonalne należy uznać wprowadzanie rozwiązań podatkowych z początkiem roku podatkowego. Zwolnienie, o którym mowa w petycji, jeżeli znajdzie uznanie rady, nie powinno być przedmiotem odrębnej uchwały, lecz uchwał ustalających stawki podatku od nieruchomości na poszczególne lata – wyjaśniła.

A stawki na 2019 rok ustali nowowybrana rada wkrótce po tym jak formalnie zacznie funkcjonować, czyli prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia. Spółka musi więc niebawem ponowić swoją petycję.

Prezes Daniela Stier o sytuacji finansowej spółki (z treści petycji)

Obecna sytuacja materialna Zamku Lubliniec Sp. z o.o. jest bardzo trudna. Od kilku lat wykazywana jest strata finansowa. Dodatkowo Plus Bank S.A. wypowiedział Zamkowi w Lublińcu sp. z o.o. kredyt obrotowy i zażądał spłaty zobowiązania w wysokości 200 tys. zł (kwota ta została spłacona 10.11. 2016). Obecnie spółka pozostaje bez jakiegokolwiek źródła finansowania obrotowego. Na złą kondycję finansową miał również wpływ ubytek środków związany z przeprowadzonym niezbędnym remontem zabytku, polegającym na odświeżeniu wszystkich pomieszczeń, podłóg i naprawie fasadyza kwotę ok. 80 tys. zł.
Aktualna sytuacja może zagrażać wypłacalności Zamku Lubliniec sp. z o.o., a tym samym prowadzić do redukcji zatrudnienia, co miałoby ogromny wpływ na lokalną społeczność (90 proc. pracowników stanowią osoby zamieszkujące powiat lubliniecki). Ze względu na obecną sytuację finansową spółka rozważa złożenie wniosku o restrukturyzację, ewentualnie ogłoszenie upadłości.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz
Najpierw prezes sparty szedł po pieniondze do miasta, teraz lokalny przedsiębiorca. Kto jeszcze pójdzie po zwolnienia z podatku, czy brak opłat za użytkowanie terenu miejskiego? Przecież wielu przedsiębiorców z lublińca ma problemy ze względu na konkurencje, np. dużych koncernów jak BricoMarche, duże sklepy spożywcze czy stacje paliw sieciowe. To nie jest wyjście.
Tak nie powinniśmy postępować.
Za ratowanie zabytków powinni się brać ludzie, którzy mają ogromne biznesy, w innym sektorze gospodarki.
Kiedyś mi ktoś powiedział, że jak chcesz kupić zabytek, to wiedz, że cena zakupu tego zabytku to prawdopodobnie 5% kwoty jaką powinieneś posiadać, aby to wyglądało i abyś potrafił to utrzymać.
Bez tego wiele polskich zabytków niestety jest odsprzedawanych, bo ludzie się przeliczyli.

Mimo tego życzę sukcesów dla Danieli i jej rodziny, bo kawał serca wpakowali w ten piękny obiekt.
Pozdrawiam
k
księgowy
Każdy dobry księgowy, przy odrobinie chęci i sprytu wykaże stratę
G
Gość
Nooo straszne to jest ? nie spodziewali się takiego finału? Mamy zamek ale nasi mieszkańcy bardziej wolą odwiedzać ciekawsze miejsca w okolicach Lublińca
Ktoś mądrze napisał że opinia o Zamku nie jest zbyt pochlebna
A
Anonim
Innym nie jest ciężko tylko zamkowi? Tylko oni oszukani biedni taa jasne
P
Paweł M.
Wszystkim niech obniżą podatki w centrum miasta. Czemu tylko Zamek ma mieć łatwiej? Naprawdę, straszenie redukcją zatrudnienia to już śmiech na sali. Nie dajcie się nabrać drodzy mieszkańcy.
A
Anonim
P(h
D
Damian
Dziwne że w strefie ekonomicznej w Lublincu śmierdzące i zatruwajace zakłady nie mają problemu ze zwolnieniami z podatków oraz korzystania z ulg wlasnie ze względu na strefę ekonomiczną. Nasi radni bezradni są bezradni
Dodaj ogłoszenie