Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy parowóz w Herbach, Strzebiniu i Boronowie ZDJĘCIA W Strzebiniu powitali go uczniowie w strojach z 20-lecia międzywojennego

PW
Powitanie historycznego pociągu w Strzebiniu 13.05.2019.
Powitanie historycznego pociągu w Strzebiniu 13.05.2019. Gmina Koszęcin
W poniedziałek 13 maja kolejarze świętowali 85. rocznicę oddania do użytku Magistrali Węglowej. Z tej okazji na trasie Tarnowskiego Góry – Herby Nowe pojawił się historyczny pociąg prowadzony przez parowóz Ty42-107, który zatrzymał się także m.in. w Boronowie i Strzebiniu. W tej ostatniej miejscowości powitały go dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, przebrane w stroje z lat przedwojennych.

Jubileusz 85-lecia istnienia Magistrali Węglowej wypadł w 2018 roku, ale jego świętowanie przesunięto.

Z powodu natłoku uroczystości, jakie w roku ubiegłym związane były z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, postanowiliśmy by nasze kolejowe uroczystości obchodzić w roku bieżącym – poinformował Stanisław Kokot z Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Obchody rozpoczęły się w Tarnowskich Górach spotkaniem przed dworcem PKP z udziałem ministrów RP, europosłów, posłów na Sejm RP, prezesów spółek PKP i samorządowców. Następnie historyczny pociąg prowadzony przez parowóz Ty42-107 wyruszył do stacji w Herbach Nowych, zatrzymując się też w: Miasteczku Śląskim, Kaletach, Strzebiniu i Boronowie.

W Strzebiniu na przykład podróżujących pociągiem powitały przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej ze Strzebinia w strojach z lat 30-40-tych. Dzieci i nauczyciele przygotowali też specjalną scenografię. Podczas kilkuminutowego postoju pociągu, można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W Herbach Nowych zorganizowano pokaz sprawnościowy formacji Straży Ochrony Kolei, były też wystąpienia zaproszonych gości, zwiedzanie Sali Tradycji, występ zespołów „Jankowskie Wolanki” i „Wieluńska Kapela Folkowa”. Specjalnie z okazji 85-lecia wybito medal okolicznościowy przedstawiający kontur polski a na nim Magistralę Węglową Śląsk – Porty, budowniczego magistrali inż. Józefa Nowkuńskiego, dawne logo PKP a na rewersie św. Katarzynę patronkę kolejarzy oraz godło. Wydany został ponadto okolicznościowy folder przedstawiający historię tych wydarzeń, którego autorem jest Marek Moczulski. Fundacja PKP z kolei zadbała o upamiętnienie tych wydarzeń, wydaniem kartki pocztowej i znaczka pocztowego z wizerunkiem budowniczego magistrali.

Magistrala Węglowa ma 552 km i jest najkrótszym połączeniem kolejowym pomiędzy Tarnowskimi Górami i Gdynią. Budowana w latach 1926-1933 linia była największą inwestycją transportową w II RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto