Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Pabla Picassa w Warszawie. Ostatnie dni, aby zobaczyć ponad 100 prac hiszpańskiego artysty

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artysty
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artysty Aleksy Witwicki
Do 14 stycznia 2024 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę ,,Picasso". Miłośnicy sztuki i twórczości hiszpańskiego artysty mogą zobaczyć ponad 120 jego prac: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Większość jest prezentowana w Warszawie po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze.

Spis treści

„Picasso”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie wspólnie z Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze przygotowało wystawę prac Pabla Picassa. W gmachu przy Al. Jerozolimskich 3 możemy zobaczyć 120 jego prac: grafiki, ceramikę i ilustracje książkowe. Wystawa prezentuje półwiecze twórczości Pabla Picassa – od eleganckiego klasycyzmu w latach 20. XX wieku po swobodną i surową ekspresję w ostatnich latach życia artysty.

Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artysty

Wystawa Pabla Picassa w Warszawie. Ostatnie dni, aby zobaczy...

Większość jest prezentowana w Warszawie po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Towarzyszą im wybrane dzieła artysty ze zbiorów MNW.

Współpraca z muzeum w Hiszpanii

Prezentując nową wystawę, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr hab. Łukasz Gaweł podkreślał znakomitą współpracę pomiędzy kierowaną przez siebie placówką a Ambasadą Hiszpanii, Instytutem Cervantesa i Museo Casa Natal Picasso.

- Mamy w kolejny wyjątkowy dzień, otwieramy wystawę, która robi wielkie wrażenie” – mówił konferencji przed otwarciem wystawy Łukasz Gaweł, dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego. „Często posługujemy się określeniem "światowe dziedzictwo", ale to dziedzictwo jest coraz częściej wymazywane z naszej świadomości i niszczone w rzeczywistym świecie na skutek wojny, którą prowadzi Rosja, na skutek wypadków, jakie zaszły ostatniego weekendu. W tych dramatycznych czasach potrzebne są punkty odniesienia, które przywracają poczucie sensu w świecie – powiedział dyr. Gaweł. „Tak, mamy wspólne dziedzictwo. Picasso się w nie wpisuje, w to platońskie przesłanie: prawdy, piękna i dobra” – ocenił.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Podkreślał również to, że pomimo iż Polska i Hiszpania nie są krajami sąsiadującymi, to razem udało się przygotować wystawę.

"Ta współpraca między naszymi muzeami i ta wspólna wystawa jest świętem. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało nam się zrobić wspaniałą wystawę. Jeśli zachowuje się element współdziałania, to jest możliwa współpraca nawet odległych krajów, o odległych doświadczeniach, o zupełnie innej kulturze, o zupełnie innej przeszłości. Bardzo dziękuję przyjaciołom z Hiszpanii za to, że jesteście z nami".

Kuratorką wystawy jest Anna Manicka. Przypomniała ona wizytę Picassa w Polsce w 1948 roku. Artysta odwiedził wtedy Wrocław, gdzie uczestniczył w w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju oraz inne miasta, m.in. Warszawę i Kraków.

- Picasso jest jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku, jest też jednym z najważniejszych twórców sztuki nowoczesnej. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem - wyjaśniła podczas konferencji kuratorka wystawy. - Uważał się za komunistę i pewnie dlatego też do Polski, która znajdowała się pod wpływem komunistycznych władz przyjechał. On przyjeżdżał na Wschód, a dla nas to była "jutrzenka swobody z Zachodu” - dodała Anna Manicka.

Ponad 120 dzieł Picassa

Wystawa Picassa w Muzeum Narodowym została podzielona na cztery części:

  • Odnalezione piękno
  • Dziedzictwo mitów
  • Ceramiczne oblicza
  • Polskie akcenty

Ideał piękna to motyw przewodni pierwszej części wystawy Odnalezione piękno. Picasso poszukiwał go w świecie antyku – odnalazł tam dzieła, które posłużyły mu jako punkt odniesienia dla rozwinięcia własnych idei twórczych. "Uwagę publiczności zwróci bogactwo witalnych przedstawień nagich postaci i poszanowanie proporcji, widoczne już w pierwszym okresie artystycznej działalności Picassa." - opisują organizatorzy wystawy.

Ten klimat klasycznej harmonii jest widoczny także w późniejszych pracach artysty, powstałych po hiszpańskiej wojnie domowej (1936–1939) i II wojnie światowej. Antyczne i renesansowe inspiracje będzie można odkrywać m.in. na rycinach z przedstawieniami kameralnych, intymnych scen rodzajowych oraz wizerunkach partnerki artysty, Françoise Gilot.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Kolejna część wystawy to Dziedzictwo mitów. Malaga, miejsce narodzin i pierwszych lat Picassa, to miasto o historii liczącej blisko 3000 lat. Założyli je feniccy żeglarze w VIII wieku przed Chr., potem ten ośrodek handlowy nad brzegiem Morza Śródziemnego stał się miastem Cesarstwa Rzymskiego, a mity greckie i rzymskie zostały włączone do lokalnej kultury. Były też naturalną częścią edukacji młodego Picassa, który kształcił się w szkołach artystycznych, kopiując dzieła antyczne. Trzy postacie mitologiczne – Minotaur, centaur i faun – szybko i na trwałe zawładnęły jego wyobraźnią. Na wystawie znajdą się ich liczne przedstawienia.

Ceramiczne oblicza

Po II wojnie światowej, podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu Picasso zajął się ceramiką. Z ogromnym zaangażowaniem eksperymentował z różnymi technikami zdobienia naczyń i w ciągu około 20 lat wymodelował, ukształtował, zaprojektował, ozdobił, wyrył i wyrzeźbił ponad 3500 przedmiotów z gliny. Na wystawie można zobaczyć półmiski oraz dzbany z wizerunkami postaci mitologicznych, zwierząt, roślin i pokarmów.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Polskie akcenty

Pablo Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku. Uczestniczył w w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Odwiedził wtedy również inne polskie miasta. Na szlaku artysty znalazły się m.in. Warszawa i Kraków. Pamiątką po wizycie w krakowskich Sukiennicach były zakupione przez Picassa haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii „Kobieta w fotelu”. W stolicy artysta odwiedził Muzeum Narodowe, któremu podarował kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 120 prac artystyAleksy Witwicki

Wystawa Picasso. Warto wiedzieć

Wystawa Picasso w MNW jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię Prezydencji Rady Unii Europejskiej. Kuratorami wystawy są Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso) oraz Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Wystawę można oglądać od 12 października 2023 r. do 14 stycznia 2024 r. Muzeum Narodowe przygotowało również szereg wydarzeń towarzyszących i edukacyjnych związanych z wystawą - oprowadzenia kuratorskie, oprowadzenia sobotnio - niedzielne, wykłady, warsztaty ceramiczne i litograficzne, spacer rowerowy czy rodzinne niedziele. Dokładny harmonogram wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego.

Ceny biletów

Na wystawę czasową Picasso obowiązują specjalne ceny biletów:

  • bilet normalny – 40 zł
  • bilet ulgowy – 25 zł
  • bilet grupowy (min. 10 osób) – 25 zł/os.
  • bilet rodzinny (2 os. dorosłe + dzieci do 18. r.ż., maks. 6 osób) – 60 zł

Bilet na wystawy czasowe upoważnia do zwiedzania Galerii Stałych. Osobie dorosłej posiadającej Kartę Dużej Rodziny przysługuje 50 proc.zniżki na bilety wstępu na wystawy czasowe i do galerii stałych. W piątki w godzinach 17 - 20 obowiązuje zniżka 50 proc. na wszystkie bilety wstępu. Bilety można też kupować za pośrednictwem internetu.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto