Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018. Kto naprawdę walczy ze smogiem?

Redakcja
Aneta Zurek / Polska Press
W kończącej się kampanii przed drugą turą, smog był najważniejszym tematem. Kto naprawdę z nim walczy? Samorządy Krakowa i Małopolski już dużo zrobiły, by w powietrzu było mniej zanieczyszczeń. Rząd ma szansę zrobić jeszcze więcej

Dość niespodziewanie smog stał się najważniejszym tematem kampanii przed drugą turą wyborów prezydenta Krakowa. A to za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego i jego stwierdzenia podczas konwencji PiS, że władze miasta nie zrobiły nic lub prawie nic w sprawie poprawy jakości powietrza.

Ostateczny wyrok sądu nakazujący szefowi rządu sprostowanie to punkty dla prezydenta Jacka Majchrowskiego. A premier Morawiecki, który tak ochoczo pokazuje się z kandydatami w innym miejscowościach, w Krakowie nie przysłużył się posłance PiS Małgorzacie Wassermann, która chce zdetronizować obecnego prezydenta.

Kraków był pierwszy

Ale wyrok w trybie wyborczym wcale nie zakończył sporu o to, kto bardziej walczy ze smogiem - rząd czy samorząd.
Nie ulega wątpliwości, że Kraków był pierwszym miastem w Polsce, który na tak szeroką skalę podjęło działania antysmogowe. Najważniejszą decyzją była ta o likwidacji wszystkich kotłów węglowych w mieście do września przyszłego roku. Do wymiany ciągle jest jeszcze kilka tysięcy starych pieców grzewczych, ale już zniknęło ponad 20 tysięcy.

Ale prawda jest też taka, że na razie efekty tak szeroko zakrojonych działań są zbyt mizerne. Smog nie zniknął i dopiero w tym roku można zauważyć, że zanieczyszczenie powietrza jest mniejsze niż w poprzednich latach. A tak naprawdę dopiero następny sezon grzewczy pokaże, czy zakaz palenia węglem w całym mieście (zacznie obowiązywać od września 2019 r.) przyniesie odczuwalną poprawę jakości powietrza.

Nie bez znaczenia będzie to, co stanie się wokół Krakowa. Temu ma służyć uchwała antysmogowa dla Małopolski nakazująca wymianę wszystkich kopciuchów na piece ekologiczne, emitujące mniej zanieczyszczeń i zakazująca palenia węglem najgorszej jakości. Taki przepis to zasługa samorządu regionalnego, ale za przestrzeganie uchwały sejmiku odpowiedzialne są gminy.

Rząd ma możliwości

Przedstawiciele obecnego rządu przekonują, że to oni podejmują rzeczywistą walkę ze smogiem. Bo to ten rząd przyjął program „Czyste powietrze” i zamierza w najbliższych latach wydać 100 mld zł na jego realizację. To także obecna ekipa wprowadziła normy jakościowe dla kotłów grzewczych, a także dla węgla.

Bez wątpienia aż 100 mld zł na walkę ze smogiem to pieniądze, których do tej pory nie było w grze o czyste powietrze. To ogromna szansa na to, by w całym kraju zostały wprowadzone ekologiczne systemy grzewcze i by Polacy mniej energii zużywali na ogrzanie swoich domów zimą.

Ale oprócz wielkich pieniędzy potrzebne są także decyzje, które wymuszą na Polakach proekologiczne zachowania. Nadzieję, że obecny rząd to rozumie, było rozporządzenie eliminujące z rynku kotły starej generacji i wprowadzające ostrzejsze normy dla tych, które są sprzedawane do domów. To zasługa m.in. minister przedsiębiorczości i innowacji Jadwigi Emilewicz. Kolejnym krokiem miało być rozporządzenie wprowadzające normy jakości dla węgla. Ale okazało się, że rząd stoi po stronnie lobby węglowego, więc odpady węglowe, zanieczyszczony i zawilgocony opał nadal będą trafiały do domowych palenisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2018. Kto naprawdę walczy ze smogiem? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto