Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie gminy przygotowują się do nowego rozdania

Redakcja
W śmieciowym biznesie zmieni się właściwie wszystko.

Od podpisania w lipcu przez Prezydenta RP ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, co najmniej kilka razy w miesiącu samorządowcy z województwa śląskiego mają okazję uczestniczyć w spotkaniach na temat zmian w gospodarce odpadami komunalnymi. Niedawno o śmieciach dyskutowano w powiecie mikołowskim. Nie obyło się bez emocji i trudnych pytań. Pytano np. o zasady tworzenia rejonów odbioru śmieci, budowania regionalnych instalacji przetwarzających odpady, zasadność i opłacalność transportu śmieci między odległymi od siebie gminami, konstruowanie optymalnych cen za wywóz śmieci oraz szanse na egzekwowanie opłat śmieciowych od najbiedniejszych.

- Resort środowiska do końca stycznia przyszłego roku przygotuje wszystkie potrzebne rozporządzenia wykonawcze do nowej ustawy - zadeklarował wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk. - Chodzi o to, by w ciągu dwóch lat nie było żadnych przeszkód formalnych w dostosowaniu polskich realiów w gospodarowaniu śmieciami komunalnymi do stanu obowiązującego w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dla tych, którzy są zdeterminowani do przeprowadzenia w gminach rewolucji śmieciowej, czasu na pewno nie zabraknie. Dla innych wyjścia nie będzie i muszą się dostosować - mówił wiceminister Błaszczyk.
Dzięki nowemu prawu śmieciowemu wzrośnie odpowiedzialność mieszkańców gmin za swoje śmieci - podkreśłiła Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. - Każdy wreszcie zrozumie, że po sobie trzeba posprzątać i to za swoje pieniądze. Tych zaś, którzy nadal liczą na bezkarność i podrzucać będą sąsiadom swoje śmieci, czekają surowe kary. Inaczej nie wyzwolimy się z brudu i stert śmieci na dzikich wysypiskach, które teraz wyróżniają nas w Europie - stwierdziła prezes Lenartowicz.

Jerzy Ziora, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego zadeklarował, że Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami, jaki powstanie w połowie przyszłego roku, uwzględniać będzie wiele ze zgłaszanych teraz uwag samorządów, choć większość spornych kwestii samorządy powinny rozwiązać we własnym zakresie. Nowa ustawa bowiem dała im nie tylko większe kompetencje, ale i odpowiedzialność. - Na pewno nie będziemy decydować o najważniejszych uregulowaniach w skali regionu zza biurka i bez konsultacji - zapewniał J. Ziora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto