Woźniki po raz pierwszy wprowadzają budżet obywatelski. Jaką kwotę miasto ma do dyspozycji?

PC, UM Woźniki
arc, zdjęcie ilustracyjne
Place zabaw, boiska wielofunkcyjne, rewitalizacje skwerów to tylko przykładowe propozycje, które miasto Woźniki wymienia do możliwej realizacji z ramach Budżetu Obywatelskiego. Po raz pierwszy mieszkańcy gminy będą mogli zdecydować na co przeznaczyć część budżetowych pieniędzy. W puli będzie 200 tys. zł.

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy gminy Woźniki będą współdecydować o wydawaniu publicznych pieniędzy na wybrane przez siebie inwestycje. Tym samym będą mieli wpływ na tworzenie budżetu gminy.

Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom decydować nie tylko o tym na co wydać pieniądze. Mieszkańcy mogą wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami mogą zostać też ich autorami.

- Liczę na to, że Budżet Obywatelski wyzwoli kreatywność naszych mieszkańców. To narzędzie dzięki, któremu można kształtować swoje najbliższe otoczenie. Taki budżet umożliwia nam określenie potrzeb, daje też możliwość wskazania, co jest dla naszych mieszkańców szczególnie ważne – mówi Michał Aloszko, burmistrz Woźnik.

Masz ciekawy pomysł – zgłoś projekt

Każdy mieszkaniec gminy może zgłosić propozycję zadania do zrealizowania, musi do niej jednak przekonać co najmniej 50 mieszkańców i zyskać ich poparcie.

Jedna osoba może zgłosić jedną propozycję zadania, które, o czym należy pamiętać, może mieć charakter wyłącznie inwestycyjny. Zadania mogą być realizowanie wyłącznie na nieruchomościach będących własnością gminy Woźnik. Całkowity koszt realizacji jednego zadania, wykonanego w trakcie roku budżetowego, nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie internetowej urzędu oraz w urzędzie. Wypełniony wniosek w wersji papierowej należy złożyć w sekretariacie urzędu lub przesłać pocztą na adres Urząd Miejski w Woźnikach ul. Rynek 11, 42-289 Woźniki z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2020”. Wniosek uznany będzie za ważny, jeżeli zostanie wypełniony w każdym punkcie podpisany i dostarczony w terminie od 14 do 17 października.

Propozycje zadań zostaną zweryfikowane przez komisję do przeprowadzenia konsultacji dotyczących Budżetu Obywatelskiego. Po ocenie wniosków zostanie opracowana ostateczna lista zadań, na które mieszkańcy będą mogli oddać głos. Głosowanie powinno odbyć się nie później niż 31 października.

Jak głosować?

W jawnym głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec gminy. Przy wybranym zadaniu na karcie głosowania należy postawić znak „x” w kolumnie „Tak”. Uwaga! Można oddać tylko jeden głos. Zwycięży projekt z największą liczbą punktów, jeżeli nie wyczerpie on zakładanych środków, to możliwa będzie także realizacja kolejnych projektów – na podstawie określonego wcześniej rankingu – aż do wyczerpania wszystkich środków.

- Wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego to realizacja mojego programu wyborczego. Wierzę w narzędzia demokracji bezpośredniej. Tegoroczna edycja będzie takim przetarciem, które pozwoli nam ocenić akcję, wyciągnąć z niej wnioski i wprowadzić ewentualne zmiany – mówi Michał Aloszko. – Zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w głosowaniu na wybrane projekty – dodaje.

Uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego Gminy Woźniki na 2020 rok radni podjęli jednogłośnie podczas 8.sesji Rady Miejskiej.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie