Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2023 zagrał w Lublińcu i powiecie. Ile funduszy udało się zebrać w tym roku?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
WOŚP zagrała w Lublińcu i powiecie. Ile funduszy udało się zebrać w tym roku?
WOŚP zagrała w Lublińcu i powiecie. Ile funduszy udało się zebrać w tym roku? Daniel Dmitriew
WOŚP 2023. Lublińczanie oraz mieszkańcy powiatu i tym razem hojnie dzielili się groszem z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W stolicy powiatu znów mógł odbyć się koncert w miejskim Domu Kultury. Nie zabrakło emocjonujących licytacji i wspaniałych występów artystycznych zdolnych lublinieckich dzieci i młodzieży.

W powiecie lublinieckim w minioną niedzielę podczas 31. finału WOŚP działały 4 sztaby główne, które zarejestrowano w Ciasnej (Gminny Ośrodek Kultury), Koszęcinie (Gminny Ośrodek Kultury), Lublińcu (Miejski Dom Kultury) oraz w Szkole Podstawowej w Psarach (gmina Woźniki).

Ile w dniu finału miały "na koncie" sztaby WOŚP w powiecie lublinieckim (dane za lubliniecki.pl)?

Sztab w Gminie Ciasna 20.511,99 zł
Poprzednio: ponad 14 tys. zł

Sztab w Gminie Koszęcin 27.090,37 zł
Poprzednio: ponad 22 tys. zł
Poza tym: licytacje 2.875 złotych, puszki firmowe 5.362,75 złotych.
RAZEM: 35.328,12 złotych (więcej o około 12 tysięcy niż w 2022 roku)

Sztab w Lublińcu 61.832,84 zł
Poprzednio: ponad 46 tys. zł

Sztab w Gminie Woźniki 25.779,34 zł
Poprzednio: ponad 14,5 tys. zł
Poza tym: e-skarbonka: 320 zł

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią znów mogła się odbyć finałowa impreza. Sala MDK-u wypełniona była po brzegi. Mieszkańcy mogli wziąć m.in. udział w licytacjach, a także podziwiać popisy artystyczne młodych talentów.

Na walkę z sepsą

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto