Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2020, Warszawa. Jakie atrakcje będą podczas 28. Finału WOŚP w stolicy?

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
Szymon Starnawski/ARCHIWUM
W niedzielę, 12 stycznia, odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W związku z tą akcją w Warszawie pojawią się różne, bardzo interesujące wydarzenia. Pierwsze z nich zaczynają się już dzień wcześniej - w sobotę, 11 stycznia. Szczegóły w artykule poniżej.

W minionych latach podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarówno koncerty, jak i mobilne studio znajdowały się na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. Teraz w tym miejscu trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, co oznacza, że organizowane przez WOŚP wydarzenie musi się odbyć w nowej lokalizacji. Telewizyjne studio Orkiestry zostanie wybudowane na placu Teatralnym, tuż obok Teatru Wielkiego Opery Narodowej, natomiast finałowe koncerty odbędą się w tym samym miejscu, gdzie kilkanaście dni wcześniej warszawiacy witali Nowy Rok, czyli na placu Bankowym.

28. Finał WOŚP, Warszawa - kto zagra?

Koncert główny uświetnią wykonawcy, którzy pojawili się na ostatniej, jubileuszowej, edycji Pol’and’Rock Festival.

  • 15:30 - Majka Jeżowska Band
  • 16:00 - Cyrk Deriglasoff
  • 16:35 - Pablopavo & Ludziki
  • 17:10 - Sidney Polak
  • 17:45 - Jazz Band Młynarski- Masecki
  • 18:20 - Daria Zawiałow
  • 18:55 - Renata Przemyk
  • 19:30 - Agnieszka Chylińska
  • 20:00 - Światełko Do Nieba
  • 20:10 - Łydka Grubasa
  • 20:40 - Kwiat Jabłoni
  • 21:10 - Ralph Kamiński
  • 21:40 - Tulia

14. Bieg WOŚP "Policz się z cukrzycą"

Podczas 28. Finału WOŚP zmienia się nie tylko miejsce miasteczka. Tegoroczny Bieg "Policz się z cukrzycą" odbędzie się w sobotę, zamiast w niedzielę. Tym samym, bieg rozpoczyna świętowanie w Warszawie. Pięć tysięcy uczestników przebiegnie pięć kilometrów ulicami centrum Warszawy. Wszystko oczywiście w szczytnym celu. Za pieniądze uzyskane z pakietów startowych zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Hasło przewodnie biegu promuje jeden z całorocznych programów medycznych prowadzonych przez WOŚP - Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Bieg wystartuje o godz. 11.45 z placu Teatralnego.

Ściskawa

Niedziela rozpocznie się od "ściskawy". Co to takiego? To wydarzenie, które polega to na tym, aby jak największa liczba osób ścisnęła się w sercu o powierzchni 20 metrów kwadratowych namalowanym na ziemi. "Ściskawa" trwa 30 minut. Udział mogą brać wszystkie miasta. A jest o co walczyć. Miejsce, które zorganizuje największą "ściskawę" otrzyma dla swojego szpitala sprzęt medyczny o wartości 50 tysięcy złotych.

Moto Orkiestra

W tym roku nie zabraknie także dobrze już znanej Moto Orkiestry. W niedzielę na warszawskim Autodromie Bemowo zabije największe motoryzacyjne serce Polski. Impreza rozpocznie się o godz. 12. W programie m.in. licytacje przejazdów samochodami rajdowymi i wyścigowymi, drifftowymi, licytacje voucherów, wartościowych pamiątek oraz gadżetów przekazanych przez licznych partnerów wydarzenia.

- Organizowania przez nas Moto Orkiestra stała się niewątpliwie imprezą znaną wszystkim miłośnikom motoryzacji w Polsce. Każdą edycję naszej imprezy odwiedza przez cały dzień kilka tysięcy ludzi. To pokazuje nasz wielki sukces - mówi Jakub Siemczuk, organizator Moto Orkiestry.

Plejada najlepszych polskich kierowców rajdowych pojawi się na Bemowie, aby sprawić jak najwięcej frajdy wszystkim obecnym na imprezie mieszkańcom Warszawy. Swoją obecność potwierdzili: Kajetan Kajetanowiczm Mikołaj Marczyk, Krzysztof Hołowczyc, Tomasz Kuchar, Łukasz Byśkiniewicz, Wojciech Chuchała, Michał Ratajczyk, Jędrzej Szcześniak, Maciej Cywiński, Karolina Pilarczyk oraz Mikołaj Otto. Podczas Moto Orkiestry każdy fan motoryzacji, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie, począwszy od mini torów wyścigowych przeznaczonych dla dzieci, a skończywszy na przejażdżkach samochodami rajdowymi o mocy przekraczającej 500 koni mechanicznych.

Zobaczcie też:

Ten rok zdecydowanie należy do Olgi Tokarczyk. Dołączyła do grona polskich Noblistów. Teraz wy możecie mieć oficjalną, srebrną, pozłacaną replikę Medalu Noblowskiego w swoim domu. Olga przekazała pierwszą z trzech przysługujących Noblistce replik nagrody. 

Link do aukcji tutaj.

WOŚP 2020. Najciekawsze aukcje 28. Finału WOŚP. Zobacz, co m...

Skok dla WOŚP

Finał w Warszawie nie odbyłby się bez Skoku dla WOŚP. To coś dla miłośników mocnych wrażeń i adrenaliny. Pomiędzy budynkami przy ulicy Dantego 1 i Szekspira 2 została rozpięta lina asekuracyjna, która umożliwia śmiałkom wykonanie skoku z wysokości niemal 40 metrów. Aby skorzystać z tej atrakcji, wystarczy spełnić trzy warunki: przyjść na ul. Dantego 1, mieć ukończone 18 lat oraz wpłacić na miejscu minimum 30 zł do puszki WOŚP.

Skok dla WOŚP Warszawa 2019. Ekstremalne pomaganie podczas 2...

Światełko do nieba

Czym byłby Finał WOŚP bez światełka do nieba? Nie wyobrażamy sobie tego. To dwa nieodłączne elementy. Kiedyś były to widowiska pełne fajerwerków. Teraz drugi rok z rzędu będzie to pokaz laserowy z małą pirotechniką sceniczną.

- Już na poprzednim Finale powiedzieliśmy sobie, że nie strzelamy głośno. Strzelamy lajtowo. Rok temu pokazaliśmy – moim zdaniem – bardzo dobrą sztukę, taką z granicy Rammsteina, a więc dużo ognia, dużo pary – opowiada Jurek Owsiak – Teraz będą to cztery minuty pięknej muzyki, pięknego widowiska, pięknej atmosfery, którą będziemy tworzyli na placu Bankowym.

Tak Światełko do Nieba wyglądało rok temu:

Światełko do nieba 2019. Piękne widowisko na zwieńczenie 27....

Z uwagi na dobro zwierząt, przeciwników pokazów sztucznych ogni jest coraz więcej. Z jednej strony jest to zrozumiałe. Z drugiej jednak - okazuje się, że taki zaplanowany pokaz, który trwa cztery czy pięć minut nie jest szkodliwy dla czworonogów. Ważne, żeby wystartował o zaplanowanej wcześniej porze. Wtedy właściciele psów czy kotów mogą się na to przygotować. Najgorszy problem jest wtedy, gdy - przy okazji sylwestra - mieszkańcy puszczają fajerwerki już kilka dni wcześniej.

- My nie jesteśmy przeciwnikami pokazów pirotechnicznych, które trwają kilka minut. Jesteśmy przeciwni, gdy Polak jest w gorącej wodzie kąpany, nie możemy usiedg]zieć w miejscu i petardami strzela już dzień czy dwa wcześniej. To są – kolokwialnie mówiąc – idioci. Jeżeli pokazy o północy trwają 4-6 minut to wtedy nic się nie dzieje. Huk jest krótki i w konkretnym czasie. Nie można wszystkiego zabronić ludziom – wyjaśnia Dawid Fabjański z Animal Rescue.

Czytaj także:

WOŚP 2020 – hasło i cel

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia. Tym razem przypadło to na 12 stycznia 2020 roku. „Wiatr w żagle” – takie hasło przyświecać będzie podczas najbliższego Finału. Natomiast pieniądze zbierane będą dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

- Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny – tłumaczy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Najogólniej mówiąc – Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe.

Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto