Wojna o przebieg S11 w gminie Ciasna. Wójt krytykuje zwolenników wariantu zielonego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wojna o przebieg S11 w gminie Ciasna. Wójt krytykuje zwolenników wariantu zielonego
Wojna o przebieg S11 w gminie Ciasna. Wójt krytykuje zwolenników wariantu zielonego arc
Najpierw petycje, a teraz stanowisko Rady Miejskiej w Ciasnej dotyczące przebiegu S11 wzbudzają gorące dyskusje w gminie. Część mieszkańców nie zgadza się z wybranym przez radnych wariantem niebieskim.

Przebieg trasy S11 od miesięcy wzbudza w powiecie lublinieckim spore poruszenie. Każda z gmin walczy o to, by został wybrany wariant przebiegu trasy, który jej najbardziej odpowiada. W gminie Ciasna doszło jednak do wewnętrznego sporu, gdyż część mieszkańców optuje za wariantem zielonym, a radni gminy i wójt chcą realizacji wariantu niebieskiego. Wariantu zielonego chce grupa mieszkańców Jeżowej, która już w październiku 2019 zorganizowała zbiórkę podpisów, domagając się przyjęcia wariantu zielonego. Mieszkańcy do dziś przekonują, że ten wariant przebiegu (omijający ich miejscowość od zachodu) byłby najmniej konfliktowym rozwiązaniem dla sołectwa. W przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, nie ingerowałby w zabudowę wsi. Wybór wariantu innego niż zielony wpłynąłby też na mieszkańców zachodniej części Molnej.

Problematyczny okazało się też umiejscowienie węzła łączącego S11 z istniejącą DK11 w okolicach Sierakowa Śląskiego Sierakowa Śląskiego w rejonie granicy z woj. opolskim. Przy tym rozwiązaniu ruch tranzytowy przejeżdżałyby przez Sieraków.
Rada gminy za niebieskim

Stanowisko Rady Gminy Ciasna

W połowie lutego tego roku radni gminy Ciasna przyjęli stanowisko, w którym postulują wyznaczenie docelowego przebiegu drogi ekspresowej S11 na terenie Gminy Ciasna zgodnie z wariantem B (niebieskim).

Zdaniem radnych lokalizacja drogi ekspresowej wraz z węzłem w pobliżu zakładów produkcyjnych spowoduje, że transport liczony w setkach samochodów ciężarowych tygodniowo, odbywał się będzie poza głównymi ośrodkami gminy i nie będzie stanowił uciążliwości dla mieszkańców. Każde inne rozwiązanie spowoduje, że samochody ciężarowe obsługujące zakłady produkcyjne w Gminie Ciasna poruszały będą się tak jak dotychczas obecną drogą krajową DK11 przez centra miejscowości Glinica, Ciasna oraz Sieraków Śląski.

Podobnego zdania jest wójt gminy, który uważa, że zwolennicy wariantu zielonego w gminie to garstka ludzi. - Kto chce [wariantu zielonego, przyp. red.]? Tych paru ludzi, jednostek, którym zabrane zostanie pół hektara pola, ale będzie zabierało 180 ha lasu. Tego chcemy? Czy może, żeby przy samym ogrodzeniu Invado szła S11? Gdzie firma chce się dalej rozwijać?Ja tego nie chcę - mówił w rozmowie z nami wójt Zdzisław Kulej.

Na dodatek po gminie krąży petycja, którą wójt podaje jako argument za wariantem niebieskim. Podpisujący się pod nią mieszkańcy opowiadają się przeciwko wariantowi zielonemu, a za wariantem niebieskim. - Ludziom podtyka się jakąś petycję. Starsi nie wiedzą nawet, co podpisują. Nieprawdą jest, że wariant niebieski zadowala wszystkich - mówi anonimowo jeden z mieszkańców gminy.

Radny powiatu dopytuje, co zrobiła gmina w sprawie węzła na S11

Sprawą sporu zajął się w ostatnich dniach radny powiatu lublinieckiego i niegdyś mieszkaniec Sierakowa, Julian Werner.

– Decydenci z czterech instytucji mieli dwa lata na to aby doprowadzić do budowy węzła łączącego planowaną drogę ekspresową S11 z gminą Ciasna na przecięciu ekspresówki z drogą powiatową Ciasna - Główczyce. Byłoby to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia lokalnych przedsiębiorców (położenie węzła blisko centrum gminy) oraz w kwestii bezpieczeństwa mieszkańców - po połączeniu węzła z zielonym wariantem przebiegu S11, otaczającym poszczególne sołectwa. Do dnia dzisiejszego nikt nic nie wie. Skończyło się tylko na Listach Intencyjnych i potakiwaniu - napisał Julian Werner przy okazji złożenia zapytań do gminy w sprawie budowy S11.

Julian Werner w swoim piśmie do gminy dopytuje m.in. "jakie działania podjęto w kwestii budowy węzła łączącego drogę S11 z obecną drogą krajową nr 11, na przecięciu planowanej drogi ekspresowej z drogą powiatową łączącą miejscowości Ciasna i Główczyce – minimalizującego przepływ samochodów ciężarowych kierujących się z S11 do lokalnych zakładów pracy i gwarantującego maksymalne bezpieczeństwo mieszkańcom?".

Radny wytknął też wcześniej gminie, że dziwnym zbiegiem okoliczności planuje się budowę farmy fotowoltaicznej akurat tam, gdzie zaplanowano wariant zielony...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie