Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w Lublińcu. Gospodarzem był Zespół Szkół Zawodowych [ZDJĘCIA]

Piotr Wiewióra
Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu spotkało duże wyróżnienie. To właśnie w siedzibie tej lublinieckiej placówki oświatowej odbyła się dzisiaj w poniedziałek 3 września wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2018/2019, na którą zaproszenie przyjęła śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

Niestety ostatecznie Urszula Bauer do Lublińca nie dotarła, ponieważ musiała uczestniczyć w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Na wojewódzkiej inauguracji w ZSZ kuratorium reprezentowały natomiast dyrektor częstochowskiej delegatury Alicja Janowska oraz jej zastępczyni Joanna Grabowska. Z powodu obowiązków w Parlamencie Europejskim w Brukseli zabrakło również europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej. Parlamentarzystka przysłała jednak nagranie video, w którym m.in. podziękowała za zaproszenie i życzyła uczniom oraz nauczycielom sukcesów. Na uroczystość zaproszono ponadto samą minister edukacji Annę Zalewską, która nie mogła być obecna z uwagi na inne wcześniej zaplanowane zobowiązania, ale przysłała list, który został odczytany. W ZSZ stawili się natomiast m.in. poseł na Sejm RP Andrzej Gawron, starosta lubliniecki Joachim Smyła, wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele gmin z powiatu lublinieckiego, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele ważnych instytucji z powiatu lublinieckiego.
Wszystkich powitała dyrektor szkoły Jolanta Kardas, która podkreśliła, że organizacja wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego to dla tej placówki prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie.

- Okres szkolny to najpiękniejszy, ale i najważniejszy okres w życiu, podczas którego zyskujemy umiejętności, wiedzę, ale i przyjaźnie – powiedział poseł Gawron, zwracając uwagę, że zmiany w edukacji zmierzają w kierunku wzmocnienia szkolnictwa zawodowego.

Parlamentarzysta przypomniał jednocześnie jak ważna jest kontynuacja kształcenia na kolejnych szczeblach oraz solidne wykonywanie później pracy zawodowej.

- Życzę wam, żeby chciało wam się chcieć – zakończył.

Alicja Janowska rozpoczęła swoje wystąpienie od zacytowania św. Augustyna: „Jeśli chcesz być wielki, zaczynaj od rzeczy małych”.

- Jeśli chce się postawić duży piękny dom, to trzeba zacząć od fundamentów. I takie fundamenty stawiamy, ucząc się w szkole – powiedziała.

Dyrektor częstochowskiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty zwróciła uwagą na sporą ilość zmian w pragmatyce zawodowej m.in. ocenę pracy.

- Mam jednak dobre wiadomości. Minister edukacji zapowiedziała, że czas na ocenę pracy dyrektorów będzie wydłużony z 3 do 5 lat. To reakcja m.in. na prośby ze strony środowisk nauczycielskich – podkreśliła, dodając, że duże zmiany wprowadzono też w doradztwie zawodowym.

Starosta lubliniecki Joachim Smyła na wstępie zaznaczył, że rozmawiał niedawno z kurator Urszulą Bauer i zapewnił, że bardzo cieszyła się, że będzie uczestniczyła w uroczystościach w lublinieckim ZSZ.

- Szkoła ma świetne wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych. To efekt doskonałej współpracy wszystkich, którzy mogą pomóc w jej funkcjonowaniu: dyrekcji, nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców – stwierdził starosta. - To także dzięki owocnej współpracy z przedsiębiorcami. Szkoła znajduje się w świetnym miejscu, zaraz obok specjalnej strefy ekonomicznej, gdzie wielu uczniów znajdzie pewnie w przyszłości miejsca pracy – dodał.

O bardzo dobrej współpracy z przedsiębiorcami mówiła też dyrektor ZSZ, podkreślając, że będzie ona kontynuowana, a tym samym szkolnictwo zawodowe będzie się dalej w Lublińcu rozwijało.

- Nie zarażajcie się niepowodzeniami, ponieważ są one nieodłączną częścią procesu edukacji – zaapelowała do uczniów.

Po oficjalnej części inauguracji przyszedł czas na występy artystyczne, podczas których zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele ZSZ. Na montaż słowno – muzyczny poświęcony ojczyźnie w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości, złożyły się skłaniające do zadumy pieśni i recytacje utworów m.in. Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy autorstwa Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar. Na koniec wystąpił natomiast absolwent tej placówki Daniel Poloczek z recitalem kompozycji Zbigniewa Wodeckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto