Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w wodociągu w Kochanowicach jest skażona bakteriami coli. Jest niezdatna do picia!

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Bakteria coli w wodzie!
Bakteria coli w wodzie! Pixabay
W wodociągu sieciowym Lubockie - Ostrów w gminie Kochanowice wykryto bakterie z grupy coli. Woda nie nadaje się do spożycia. Nie powinno się jej używać do przygotowywania potraw czy mycia warzyw i owoców. Alarm ten obejmuje około 600 osób!

Bakteria coli w wodzie w Kochanowicach. Woda nie nadaje się do spożycia!

Ponad 600 osób w gminie Kochanowice jest zagrożonych skażeniem bakterią coli. Woda obecnie nie nadaje się do picia. Nie powinno się jej też używać do przygotowywania posiłków cy mycia warzyw i owoców, mycia naczyń kuchennych czy zębów. Sanepid wykrył bakterie z grupy coli w wodociągu sieciowym Lubockie - Ostrów

Przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublińcu, w ramach kontroli sanitarnej pobrali próbki wody do badań. Wynik przeprowadzonego badania wody wykazał przekroczenie parametru mikrobiologicznego. Woda we wsi Lubockie - Ostrów, w gminie Kochanowice (pow. lubliniecki) jest niezdatna do picia!

Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań, alternatywne źródło wody zapewnia przedsiębiorstwo: Roman Browarski Zakład Ochrony Środowiska HYDROTECH" z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, ul. Al. J. Piłsudskiego 60A.

Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej, należy używać do spożycia wyłącznie wodę z bezpiecznego źródła, które zobowiązuje się zapewnić przedsiębiorstwo: Roman Browarski Zakład Ochrony Środowiska HYDROTECH" z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Jakość wody w sieci wodociągowej Lubockie - Ostrów pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym i będzie na bieżąco monitorowana przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań.

Nieprawidłowa instalacja przyczyną skażenia wody?

Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Lublińcu pobrała, 7 września, trzy próbki wody pitnej do badań z ujęcie wody, piekarni w Ostrowie przy ul. Wiejskiej 13A oraz nowowybudowanego jeszcze nieodebranego, przyłącza znajdującego się pod lasem, na końcowym odcinku nieużytkowanej sieci. Próby z ujęcia i piekarni okazały się całkowicie czyste, ale z nieużytkowanego przyłącza wykazała skażenie bakterią z grupy coli.

Wszystkie badane próby wody na ujęciu i w głównej magistrali wodociągowej Lubockie-Ostrów są czyste bakteriologicznie. To oznacza, że prawdopodobną przyczyną skażenia wody jest wtłoczenie do sieci wodociągowej wody z indywidualnych studni poprzez niezgodne z przepisami podłączenie własnej instalacji hydroforowej do sieci wspólnej. Hydrofory powinny posiadać całkowicie oddzielną instalację wodociągową.

Od teraz w gminie Kochanowice obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z hydroforów.

- W związku z faktem, iż w kilkudziesięciu gospodarstwach domowych przyłączonych do gminnej sieci wodociągowej używana jest woda z własnych studni, stan instalacji wodnej i zamontowanych podłączeń z indywidualnymi studniami będzie w najbliższym czasie obiektem kontroli służb gminnych - informują urzędnicy.

Bakterie z grupy coli - informacje podstawowe

Bakterie grupy coli (total coliforms) to do niedawna powszechnie stosowany wskaźnik jakości wody. Do bakterii grupy coli,poza E. coli (bakteria grupy coli typu kałowego) zalicza się też bakterie z rodzaju Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, jak również Serratia, Hafnia (Leclerc i wsp., 2001).

Wszystkie bakterie grupy coli należą do rodziny Enterobacteriaceae, a obecnie obowiązująca definicja (WHO 2011) określa, że są to drobnoustroje mające zdolność do wytwarzania enzymu β-D-galaktozydazy, na której aktywności oznaczaniu opiera się większość stosowanych obecnie metod wykrywania tych bakterii w wodzie.

Bakterie grupy coli są grupą mikroorganizmów powszechnie występującą w środowisku naturalnym, w tym w wodach, w glebie, w materiale roślinnym oraz w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt stałocieplnych. Większość bakterii grupy coli to bakterie heterotroficzne. Bakterie grupy coli wykrywane w wodzie mogą być zarówno pochodzenia kałowego, jak i środowiskowego.

Niektóre z nich namnażają się w wodzie (szczególnie ciepłej), glebie i materiale roślinnym. Grupa ta nie może zatem bezpośrednio służyć za specyficzny wskaźnik kałowego zanieczyszczenia wody, może natomiast, podobnie jak ogólna liczba mikroorganizmów, stanowić kryterium oceny czystości i integralności systemów dystrybucji wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto