Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda utleniona dla storczyków i innych roślin. Czy to dobry pomysł? Sprawdź, jak i kiedy można ją stosować

Katarzyna Józefowicz
Woda utleniona wydaje się łagodnym środkiem, ale roślinom, szczególnie tak wrażliwym, jak storczyki, może zaszkodzić.
Woda utleniona wydaje się łagodnym środkiem, ale roślinom, szczególnie tak wrażliwym, jak storczyki, może zaszkodzić. Katarzyna Laszczak, pixabay.com
Uprawiając rośliny, często sięgamy po środki, które wydają się ekologiczne i przyjazne roślinom. Jednym z nich jest woda utleniona, czyli popularny środek odkażający. Jednak jej zastosowanie dla roślin, w szczególności storczyków, jest ryzykowne. Sprawdź, jak, kiedy i do czego stosować nadtlenek wodoru w uprawie roślin.

Spis treści

Ekologiczne i domowe sposoby na uprawę roślin są obecnie niezwykle popularne i cenione, gdyż pomagają uniknąć wszechobecnej chemii. Nie wszystkie pomysły sprawdzają się jednak w praktyce, a niektóre bywają nawet szkodliwe, dlatego zanim skorzystamy z polecanych w Internecie cudownych preparatów, ekologicznych nawozów lub domowych środków ochrony roślin, powinniśmy najpierw poszukać jak najwięcej rzetelnych informacji na dany temat, aby uniknąć rozczarowania i zawodu.

Woda utleniona może zaszkodzić roślinom

Jednym z domowych produktów polecanych do stosowania w uprawie roślin jest popularna woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru (H2O2). Preparat jest doskonale znany z domowej apteczki, ale czy równie przydatny w uprawie roślin? To zależy, w jaki sposób i do czego go wykorzystamy.

Woda utleniona użyta w odpowiednim stężeniu i w odpowiedni sposób może być traktowana jako skuteczny środek ochrony roślin i preparat odkażający, ale jeśli zastosujemy ją w niewłaściwie, możemy łatwo zniszczyć rośliny, spalić ich liście lub uszkodzić korzenie. Bo chociaż woda utleniona wydaje się bardzo niewinnym płynem, może mieć porażającą moc działania (wysoko stężona woda utleniona 35%, spotykana też pod nazwą perhydrol, to bardzo niebezpieczny środek o właściwościach żrących, możliwy do kupienia w ściśle określonych celach i tylko na podstawie odpowiednich dokumentów, natomiast w stężeniu 12% jest wybielaczem do użytku profesjonalnego).

Czy woda utleniona jest dopuszczona dla roślin?

Woda utleniona, a właściwie nadtlenek wodoru, znajduje się na liście substancji podstawowych (są to substancje czynne znajdujące się w codziennym użytku i nie zarejestrowane jako środki ochrony roślin, ale dopuszczone do stosowania w ogrodnictwie ekologicznym między innymi do celów ochrony roślin), których wykaz można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zgodnie ze znajdującym się tam raportem dotyczącym stosowania nadtlenku wodoru w ogrodnictwie, dopuszcza się jego użycie w stężeniu nie większym niż 5% (w aptece dostępne są zwykle wody utlenione w stężeniu 3%) i po odpowiednim rozcieńczeniu wodą.

Jak wykorzystać wodę utlenioną dla roślin?

Przykładowo, chcąc wykorzystać wodę utlenioną do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych, powinniśmy użyć roztworu wodnego w proporcji 15-30 g wody utlenionej w stężeniu do 5% na 1 litr wody. Do zaprawiania nasion kwiatów ogrodowych przed chorobami grzybowymi możemy zastosować roztwór wodny w proporcji 25-49 g wody utlenionej w stężeniu do 5% na 1 litr wody (nasiona przed siewem zanurza się w takim roztworze na 5-15 min.).

Woda utleniona kontra choroby grzybowe roślin

Wśród wartych uwagi propozycji wykorzystania w ogrodzie wody utlenionej znajduje się oprysk roślin przeciwko chorobom grzybowym odpowiednim roztworem wody utlenionej 3% (30 g, czyli ok. 2 łyżki na 5 litr wody), jednak również w tym przypadku należy podejść do tematu z rezerwą i wykonać najpierw test na fragmencie rośliny, a dopiero później opryskać przygotowanym preparatem całą roślinę.

Uwaga na rady z Internetu

Wszelkie inne zastosowania dla wody utlenionej w ogrodzie lub w uprawie roślin doniczkowych (w tym storczyków), oparte o wskazówki znalezionych w Internecie, wiążą się z pewnym ryzykiem. Polecane metody i sposoby wykorzystania jej np. do podlewania roślin lub do ich oprysku mogą okazać się bardzo skuteczne, ale mogą też zupełnie nic nie dać lub przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej więc potraktować użycie wody utlenionej jako interesujący, ale ryzykowny eksperyment niż zalecany i pewny sposób na uprawę roślin.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Woda utleniona dla storczyków i innych roślin. Czy to dobry pomysł? Sprawdź, jak i kiedy można ją stosować - RegioDom.pl

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto