Właściciele budynków muszą usuwać z dachów śnieg i sople - przypomina lubliniecka policja. Zapowiada też kontrole w czasie ferii ZDJĘCIA

PW, KPP Lubliniec
Lublinieccy policjanci przypomnieli właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego śniegu z dachów oraz sopli, zwracając uwagę przede wszystkim na markety i obiekty wielkopowierzchniowe w Lublińcu. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi zapowiadają wzmożone kontrole.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami, a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Zgodnie z art. 91a. Prawa Budowlanego, kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Policjanci przypominają również o obowiązku odśnieżania chodnika i utrzymania czystości i porządku w rejonie nieruchomości. Zgodnie z art. 117 kodeku wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze nieruchomości.

Wzmożone kontrole w okresie ferii

- 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. W naszym województwie początek zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży przypadnie na dzień 11 lutego. W całym okresie ferii należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach powiatu lublinieckiego. Nad bezpieczeństwem wszystkich udających się na zimowy wypoczynek będą czuwać policjanci - zapowiedział

Mundurowi będą egzekwowali zwłaszcza przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości.

- Ale na pobłażanie nie mogą liczyć kierowcy naruszający inne przepisy ruchu drogowego czy też ci, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników dróg. W trakcie wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdu oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci - wymienia

Komenda przypomina, że z uwagi na trudne warunki drogowe kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Chodzi m.in. o wyposażenie pojazdu w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy (szczególnie jeśli planujemy wyjazd w góry), które są wymagane na niektórych odcinkach dróg.

- W okresie ferii zimowych lublinieccy policjanci otrzymują wiele zapytań dotyczących możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów. Warto pamiętać, że rodzice czy też organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają zawsze możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę - zwraca uwagę mł. asp. Michał Sklarczyk.

Policja oczekuje, że zaplanowane wyjazdy autokarów będą w miarę możliwości zgłaszane z kilkudniowym wyprzedzeniem do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. W takiej sytuacja kierowca autokaru powinien przed planowanym odjazdem podjechać w miejsce wyznaczone do kontroli. Tam zostanie zweryfikowany jego stan trzeźwości, stosowna dokumentacja oraz stan techniczny autokaru.

- W Lublińcu punkt kontrolny dla autobusów wycieczkowych zlokalizowany jest na parkingu przy ul. Paderewskiego (dawny parking PKS). Organizatorzy wycieczek, przedstawiciele szkół oraz rodzice zainteresowani kontrolą autokaru, siedem dni przed planowanym wyjazdem proszeni są o kontakt telefoniczny lub e-mail z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego KPP Lubliniec pod nr tel. 34 3532 255 lub adres email: [email protected] - informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie