Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włamania do samochodów w Lublińcu. Co z miejskim monitoringiem? - dopytuje radny

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Włamania do samochodów w Lublińcu. Bloki przy ul. Wilniewczyca
Włamania do samochodów w Lublińcu. Bloki przy ul. Wilniewczyca arc
Lubliniecka policja bada sprawę włamań do samochodów w Lublińcu. W ubiegłym tygodniu doszło do dwóch takich zdarzeń. O sprawie alarmował jeden z radnych Rady Miejskiej Lublińca.

Wybita szyba, splądrowane auto i skradzione przedmioty - to efekt nocnego włamania do jednego z samochodów zaparkowanych przy ulicy Wilniewczyca w Lublińcu.

- Wcześniej włamywano się do piwnic, czy na pobliskie ogródki działkowe. Mieszkańcy upominają się o monitoring miejski. Dlatego apeluję do Pana burmistrza Edwarda Maniury o to, aby zamiast wydawać pieniądze na bzdury, wydał je na profesjonalny monitoring miasta - poinformował w mediach społecznościowych lubliniecki radny Łukasz Mikulski z PiS.

Sprawą zajmuje się lubliniecka policja, która tej samej nocy odebrała dwa zgłoszenia dotyczące włamań do samochodów.

- W nocy z 4 na 5 marca miały miejsce dwa tego typu zdarzenia. Do jednego z nich doszło przy ulicy Wilniewczyca 2B. Włamano się tam do mercedesa. Nieznany sprawca wybił szybę, dostał się do środka i ukradł elektronarzędzia. Drugie zdarzenie miało miejsce na 3 Maja. Sprawca rozbił boczną szybę w bmw i dokonał kradzieży dokumentów - mówi asp. Michał Sklarczyk z KPP w Lublińcu. Obecnie lubliniecka policja prowadzi czynności w obu tych sprawach zmierzające do ustalenia sprawcy tych czynów.

Radny opowiada się za likwidacją straży miejskiej

Pisząc o sprawie włamań do samochodów, radny Łukasz Mikulski wywołał do tablicy lubliniecką straż miejską.

- Uważam, że Straż Miejska w obecnym kształcie jest nam niepotrzebna, a pieniądze powinny zostać przeznaczone na monitoring w najwyższej możliwej jakości. Przyszły czasy, w których wydawanie pieniędzy na skakanie, walenie w bębny, czy wiązanie chust, powinny się skończyć. Pieniądze powinny być wydawane na rzeczy związane z bezpieczeństwem naszych mieszkańców, w tym naszych dzieci - zaapelował radny.

Władze Lublińca raczej jednak nie planują likwidacji straży miejskiej. Jeszcze nie tak dawno temu pisaliśmy o zapowiedziach budowy nowoczesnego systemu monitoringu miejskiego. Jego siedzibą miałby być "zielony budynek" przy dworcu PKP w Lublińcu, gdzie powstać ma centrum monitoringu połączone z siedzibą straży miejskiej, która do tej pory swoją siedzibę ma sutenerach Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

Straży bronił też wielokrotnie burmistrz Lublińca Edward Maniura. – Jest wiele zadań, które realizuje straż miejska. Od grudnia br. na gminy został nałożony kolejny obowiązek ustawowy, tzw. dyżury i kontrole ekologiczne. Nierealizowanie tego zadania może kosztować miasto nawet 50 tys. zł kary. Inny obowiązek wynikający z przepisów prawa to kontrola zbiorników bezodpływowych. Tylko w okresie wakacyjnym przeprowadzono 185 takich kontroli (nałożono 18 mandatów karnych). To tylko wycinek pracy strażników. Straż miejska w naszym mieście jest potrzebna - odpowiedział zapytany w tym temacie przez mieszkańca burmistrz Lublińca.

To już kolejne włamania do samochodów w Lublińcu

Przypomnijmy, że już w styczniu informowaliśmy o grasujących po Lublińcu złodziejach, którzy zaglądali do samochodów pozostawionych na posesjach. Mieszkańcy informowali, że podejrzane osoby odwiedziły posesje na 3 Maja, Sobieskiego, czy Grunwaldzkiej. Niektóre samochody udało się im nawet przeszukać. Policja zatrzymała podejrzanych rankiem 25 stycznia w jednym z mieszkań na terenie Lublińca. Trafili oni do policyjnego aresztu. Szybko wyszło na jaw, że zatrzymany 19-latek jest osobą poszukiwaną, gdyż nie powrócił z przepustki do zakładu poprawczego. Po wykonaniu wszystkich czynności mężczyzna został odwieziony do wyznaczonej przez Sąd placówki, natomiast zatrzymana mieszkanka Bytomia trafiła do lublinieckiej prokuratury.

Jak uniknąć kradzieży lub włamania do samochodu?

Policja radzi:

  • samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
  • jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych;
  • istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.

Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:

  • sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
  • włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
  • bagaże tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to też zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami). Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania,
  • jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel,
  • odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu,
  • parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.

Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:

  • pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu,
  • zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
  • zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
  • pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto