Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła rusza z przebudową zaplecza amfiteatru. Także w jego sąsiedztwie szykuje się duża inwestycja

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle.
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle. Kamil Lorańczyk
W Wiśle rusza pierwszy etap rozbudowy zaplecza amfiteatru, głównej areny wydarzeń kulturalnych i społecznych w mieście, w tym Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W jego sąsiedztwie – według planów – wkrótce będzie realizowana kolejna, duża inwestycja – budowa muzeum narciarstwa, w którym znajdą się m.in. trofea Adama Małysza i Piotra Żyły.

Rusza rozbudowa wiślańskiego amfiteatru

Dla Wisły rozbudowa amfiteatru to jedna z kluczowych inwestycji. Pierwotnie prace miały rozpocząć się 1 września br., jednak ten plan uległ zmianie za sprawą organizacji kilku wydarzeń plenerowych, w tym m.in. Orlen Moto Power Show, które odbyło się w ostatni weekend.

– Od poniedziałku teren budowy jest już dostępny dla firmy zajmującej się wykonaniem modernizacji. Mam nadzieję, że jesienią przyszłego roku ta inwestycja zostanie zakończona w pierwszym etapie. Niestety, bez wykończenia piętra. Liczę jednak na to, że w trakcie roku uda się nam uzupełnić finansowanie, aby już w pełni stworzyć właściwą siedzibę Wiślańskiemu Centrum Kultury – powiedział podczas środowej konferencji prasowej burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Pierwszy etap, który będzie teraz realizowany, obejmie modernizację istniejącego budynku i podwyższenie go o jedną kondygnację. W drugim etapie wykończone zostanie pierwsze piętro. Znajdzie się tam sala na około 100 osób, w której będzie można prowadzić zajęcia Domu Kultury. Ma także powstać tzw. część wspomnieniowa – przestrzeń, w której zostanie pokazana historia Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Drugi etap zostanie zrealizowany, gdy samorząd pozyska zewnętrzne fundusze.

Jak zaznaczył burmistrz Tomasz Bujok, obecnie na dokończenie wnętrza amfiteatru brakuje około 3 milionów złotych.

– Czekamy między innymi na ogłoszenie wyników z naborów Polskiego Ładu. To jedna z otwartych furtek. Chciałbym wykorzystać przyszły rok do zrealizowania tego zadania, a moim marzeniem jest, żeby budynek tętnił życiem już w 2025 roku – dodał.

Przebudowa amfiteatru oznacza wyłączenie z użytkowania części parku Kopczyńskiego w przyszłym roku, co niesie ze sobą pewne trudności, jak między innymi szukanie nowej przestrzeni dla organizacji wydarzeń plenerowych. Jak wskazał burmistrz, miejscem centralnym w Wiśle podczas kolejnej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej stanie się wiślański rynek.

W Wiśle powstanie muzeum narciarstwa

– Planujemy, oprócz przebudowy amfiteatru, ruszyć z budową muzeum narciarstwa. Teraz przyszedł właściwy czas na składanie wniosków o dofinansowanie do programów unijnych w województwie śląskim. Ten termin upłynie z końcem miesiąca. Jesteśmy gotowi, mamy opracowany projekt, pozwolenie na budowę i koncepcję wystawy. Być może w styczniu będziemy mogli wyłonić wykonawcę tego zadania – powiedział T. Bujok.

Muzeum ma powstać w centrum Wisły, w należącej do miasta hali w parku Kopczyńskiego, w sąsiedztwie amfiteatru.

– Hala parkowa zostanie rozebrana i zbudowana od nowa w tych samych gabarytach, jeśli chodzi o rzut poziomy. Będzie miała jednak dwie kondygnacje – wyjaśnił burmistrz.

W muzeum prezentowane mają być medale i puchary wywalczone na skoczniach narciarskich przez Adama Małysza, jego kolekcja nart, ale też trofea Piotra Żyły czy też kolejnych, wiślańskich zwycięzców mistrzostw świata i Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Koszt tej inwestycji to około 19 milionów złotych. Wisła będzie zabiegała o dofinansowanie z funduszy unijnych. Burmistrz zaznaczył, że budowa powinna zostać zrealizowana w przyszłym roku.

Kolejne inwestycje w Wiśle

W tym miesiącu w Wiśle zakończono przebudowę nawierzchni trzech kolejnych dróg gminnych. Nowy asfalt tym razem otrzymały ulice Groniczek, Spokojna i Kamienny. Łączna wartość wykonanych robót to około 523 tys. złotych. Jak powiedział burmistrz, następnym elementem w drogowej układance będzie modernizacja ulicy Górnośląskiej.

– To droga powiatowa, która dziś jest w stanie tragicznym. Mam nadzieję, że uda nam się wykonać potrzebne remonty jeszcze w tym roku – zaznaczył samorządowiec, dodając, że ma nadzieję, iż dzięki pozytywnej opinii sejmiku województwa śląskiego, uda się wykonać kolejne dwa odcinki dróg gminnych na poziomie miliona złotych. Są to ulice Cieńkowska oraz Jarzębata.

W planach są także termomodernizacja budynku starej przychodni zdrowia w Dziechcince, na którą ma zostać przeznaczone dofinansowanie w kwocie 2 milionów złotych, i modernizacja dwóch placów zabaw: w parku Kopczyńskiego oraz przy przedszkolu w Głębcach.

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle.

Wisła rusza z przebudową zaplecza amfiteatru. Także w jego s...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto