Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WFOŚiGW dofinansuje loty patrolowo-gaśnicze nad lasami

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Narastający od lat problem suszy w lasach skutkuje coraz częstszymi pożarami. Dlatego tak istotna jest prewencja, w tym loty patrolowo-gaśnicze, na które Lasy Państwowe otrzymają od WFOŚiGW w Katowicach i Opolu ponad 350 tys. zł.

Jak podaje Komenda Główna PSP, to człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Tylko w 2019 roku we wszystkich lasach w Polsce doszło do ponad 9 tys. pożarów, które strawiły tysiące hektarów powierzchni. Wszystko ze względu na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie.
Dzięki regularnym lotom, leśnicy są w stanie ocenić zagrożenie i na bieżąco reagować na zagrożenie. Każdy start helikoptera lub samolotu jest jednak bardzo kosztowny.
Oba Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Katowicki i Opolski dofinansują loty patrolowe i gaśnicze łączną kwotą ponad 350 tys. zł. Loty będą realizowane na terenach leśnych województwa śląskiego należących do Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Katowicach do końca września br. Używane do tego będą: śmigłowiec wyposażony w urządzenie gaśnicze, oraz trzy samoloty gaśnicze jednopłatowe Dromader. W planach jest wykonanie minimum 120 godzin lotów patrolowo-gaśniczych przez cały okres zagrożenia występowania pożarów. Do podpisania umowy doszło pod koniec lipca w Brynku, niedaleko Tarnowskich Gór. Obecni na miejscu dziennikarze mieli możliwośc przelotu helikopterem gaśniczym.
- Od kilku lat obserwujemy w naszym kraju narastający problem zagrożenia suszą. Zimy są coraz cieplejsze, a lata bardziej upalne; zaczyna ubywać wody w rzekach i w glebie. Stąd m.in. takie programy jak Moja Woda, które mają spowodować zatrzymanie i wykorzystywanie deszczówki i wód roztopowych. Susza to też olbrzymie zagrożenie pożarowe dla lasów, które jak mówi porzekadło „rosną długo, a płoną szybko”. Dlatego tak ważna jest ciągła obserwacja lasów, ich nadzór, a w razie konieczności szybka reakcja – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto