Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weszli do jurajskiej jaskini, do której nie wolno wchodzić. Jest niebezpieczna

js
arc regionalna dyrekcja ochrony środowiska w katowicach
W majówkę, do jurajskiej jaskini w rezerwacie Szachownica, w gminie Lipie, w powiecie kłobuckim, weszło ponad 100 osób, w tym około 20 dzieci. Do jaskini nie wolno wchodzić, o czym informują ustawione tam znaki zakazu.

- Wejście do jaskini zawsze było i jest zakazane – także w przyszłości nie przewiduje się udostępnienia tego obiektu do zwiedzania. Pierwszym powodem jest bezpieczeństwo. Jaskinia, choć w ostatnich latach zabezpieczona przed całkowitym zawaleniem w ramach projektu „LIFE Szachownica”, nadal nie jest w pełni bezpieczna - informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.- W jaskiniach położonych na terenie rezerwatu wciąż obserwuje się m. in. osypywanie odłamków skalnych. Budowa geologiczna powoduje, że teren ten jest narażony na ciągłe ruchy i deformacje. Każdego roku w jaskini dochodzi również do odspajania się odłamków skalnych od stropu jaskini, których masa może zabić dorosłego człowieka nawet zabezpieczonego kaskiem.

Wejścia do jaskini nieodpowiedzialnych turystów zarejestrowała kamera umieszczona w jaskini przez pracowników RDOŚ w Katowicach. Akcja będzie powtarzana.

Istotnym powodem braku udostępnienia jaskini jest też to, że jest ona siedliskiem nietoperzy. Niepokojenie nietoperzy, nie tylko w okresie zimowym, jest dla nich poważnym zagrożeniem. Zimą przypadkowe wybudzenie odbywa się kosztem utraty tłuszczu, który podczas snu wystarczyłby na wiele dni. Częste budzenie oznacza najczęściej śmierć zwierzęcia. Latem i jesienią jaskinie są nie tylko miejscem kryjówki nietoperzy w ciągu dnia, ale stają się również ich miejscem rozrodu. Nieuzasadnione wejście do jaskini zawsze powoduje ich niepotrzebne niepokojenie lub płoszenie.

Dla turystów przygotowano w rezerwacie Szachownica ścieżkę edukacyjną, która przebiega poza jaskiniami. Na ścieżce znajduje się szereg tablic z informacjami o obiekcie i o zwierzętach go zamieszkujących. Tablice odwołują się do wrażliwości przyrodniczej oraz rozsądku i bezpieczeństwa osób odwiedzających to miejsce. Mają powstrzymać od łamania prawa i narażania swojego życia na niebezpieczeństwo.

Zasady ruchu turystycznego w rezerwacie Szachownica zostały określone Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z 30 maja 2017 r. Na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce, obowiązuje zakaz wstępu do jaskini oraz zbaczania z wyznaczonej ścieżki. Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody podlega karze aresztu lub grzywny.

- Kamera została zamontowana w jaskini tymczasowo, w okresie od 30 kwietnia do 3 maja br. W związku ze znaczną liczbą złamań obowiązujących w rezerwacie zakazów, akcja będzie sukcesywnie powtarzana. Na miejscu w rezerwacie można spodziewać się również zwiększonej liczby kontroli, a co za tym idzie wniosków o ukaranie turystów nie stosujących się do zasad ochrony rezerwatu oraz zasad bezpieczeństwa - dodaje Łukasz Zych.

Szachownica to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Wzniesienie ze względu na swoje walory zostało objęte ochroną prawną w postaci rezerwatu przyrody i specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000. Ostoja jest drugim pod względem liczebności zimowiskiem nietoperzy w Polsce, a w Polsce południowej największym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto