MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Aleja Kasztanowa w wiosennej odsłonie. Idealna na majowy spacer. Piękna o każdej porze roku

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Kwitnące kasztanowce w Al. Kasztanowej na Ursynowie w 2022 roku
Kwitnące kasztanowce w Al. Kasztanowej na Ursynowie w 2022 roku Szymon Starnawski
Aleja Kasztanowa w Warszawie. Wiosną zachwyca kwitnącymi kwiatami kasztanowca. Latem przykuwa oko soczyście zielonymi liśćmi. Jesienią rozpieszcza ciepłymi kolorami. A zimą tworzy malowniczy krajobraz ze śniegiem. Szpalery wysokich kasztanowców tworzą wyjątkową aleję na warszawskich Kabatach. Zapraszamy Was na wspólny spacer w to miejsce.

Aleja Kasztanowa w Warszawie. Magiczne miejsce na spacer o każdej porze roku

Na warszawskich Kabatach, wzdłuż ulicy K. Jeżewskiego, znajduje się historyczna aleja spacerowa, która zmienia swój wygląd wraz z porami roku. Jak głosi legenda, Aleja Kasztanowa istnieje od 1815 roku. Wówczas drogę prowadzącą z Góry Kalwarii do Wilanowa obsadzono kasztanowcami. Drzewa miały zapewnić bezpieczeństwo Aleksandrowi I. Aleja po raz pierwszy pojawiała się na mapach w 1875.

Aleja Kasztanowa składa się z dwóch części. Jedna łączy ulicę Jana Rosoła z aleją Komisji Edukacji Narodowej. Fragment drugiej przebiega wśród budynków między aleją a ulicą Stryjeńskich. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z różnych okresów w tym miejscu. Wybraliśmy się bowiem na jesienny spacer tą wyjątkową drogą, ale także wiosną i nie był to chybiony pomysł. Aleja zachwyca niemal o każdej porze roku.

Kwitnące kasztanowce w Al. Kasztanowej na Ursynowie w 2022 roku

Warszawska Aleja Kasztanowa w wiosennej odsłonie. Idealna na...

Spacerujące bażanty

Obecnie rosną tu m.in. kasztanowce zwyczajne, jabłonie, grusze i dęby szypułkowe. Jak głoszą niektóre źródła, w przeszłości zaobserwować tu można było spacerujące bażanty.

W XIX wieku istniała tu cegielnia, dostarczająca cegły dla budowy pałacu Krasińskich i pałacu w Natolinie. W kolejnych latach właściciele gruntów sadzili tutaj kolejne gatunki drzew. To sprawiło, że aleja jest ciekawym fragmentem przyrody w sąsiedztwie wielkich osiedli mieszkaniowych.

W 1864 postawiono drewniany ok. trzymetrowy krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. W 2000 przy skrzyżowaniu z aleją KEN odsłonięto pomnik pielgrzymki właściciela Kabat, rycerza Andrzeja Ciołka, do Santiago de Compostela w 1404.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto