MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W średniowiecznej Izbie Krystyna w Koziegłowach będą nowe eksponaty

js
W Średniowiecznej Izbie Krystyna z Koziegłów w ramach projektu grantowego „Kultywowanie i promowanie dziedzictwa lokalnego z obszaru Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” będą nowe eksponaty.

W piwnicy w Pałacu Biskupów, gdzie znajduje się izba która będą repliki mebli drewnianych nawiązujących do okresu średniowiecza, przełomu XIV i XV w. - stoły, ławy, krzesło, pulpit, regał, skrzynia i komoda. Doposażenie piwnicy pozwoli na organizowanie spotkań, lekcji muzealnych dla mieszkańców gminy. Będzie miejscem które przyczyni się do integracji społecznej i kulturowej, zaktywizuje mieszkańców, umożliwi prowadzenie nieodpłatnych zajęć dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów nawiązujących do kultury i tradycji oraz wiedzy historycznej dotyczącej naszych przodków.

Koszt to 26 460 zł. 25 tys. zł Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, które zorganizowało Izbę Krystyna otrzymało w ramach dofinansowania.
Długa historia Koziegłów jest bardzo ciekawa. W ub.r. naukowcy przedstawili wyniki badań pozostałości średniowiecznej warowni. A Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zakończyło projekt ,,Koziegłowy Krystyna z Koziegłów".

Krystyn II z Koziegłów to ważna postać wpisana w rozwój tych terenów. Projekt obejmował spotkania i lekcje muzealne z mieszkańcami gminy, warsztaty ręcznego szycia worków oraz przygotowanie wystawy historycznej nawiązującej do czasów Krystyna II. Wystawę zorganizowano w przepięknej, kamiennej piwnicy o sklepieniach łukowych, znajdującej się w Pałacu Biskupów w Koziegłowach.

Na wystawie są stroje mieszczan koziegłowskich, strój rycerza z czasów bitwy pod Grunwaldem, drobne akcesoria wyposażenia: skrzynię posagową, beczkę, butelki na wino czy gliniane dzbany. Na przygotowanej planszy zobaczyć można kolejnych właścicieli dóbr koziegłowskich.

Otwarcie wystawy poprzedziła rozprawka historyczna, spotkanie z Leonardem Jagodą, który nie tylko przybliżył historię XV-wiecznych Koziegłów, ale w ciekawy sposób opowiedział o początkach i pierwszych właścicielach ziem koziegłowskich - Mściwoja z Krzelowa i Mściwoja z Kwiliny, przodków Krystyna z Koziegłów.

Historia Koziegłów i ziem należących do klucza koziegłowskiego oraz kolejnych właścicieli zapisuje się na kartach historii Polski. Nie byliśmy białą plamą, zapomnianym zakątkiem pośród lasów i rozlewisk, ale aktywnie uczestniczyliśmy w tworzeniu i rozwoju państwa polskiego.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych - ODL w Zawierciu oraz Gminę i Miasto Koziegłowy.

Duże zainteresowanie wśród mieszkańców realizowanym zadaniem utwierdziło Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy w przekonaniu, że takie inicjatywy znajdują oddźwięk społeczny i dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom w 2023 r., będzie realizowany kolejny projekt, tym razem pt. ,,Średniowieczna izba Krystyna"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto