Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę w Katowicach premiera nowej płyty Śląska

Bartłomiej Romanek
W sobotę swoją uroczystą premierę będzie miała najnowsza płyta Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, pt. "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego".

Muzykę skomponowaną przez Wojciecha Kilara, wykonują soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Płyta stanowi ostatnią część wydawnictwa fonograficznego Zespołu zatytułowanego "Złota kolekcja Śląska".

Z okazji premiery najnowszego albumu muzycznego, Zespół przypomni widowisko wokalno-taneczne "Kilar", które jest obecne w repertuarze Zespołu od 2002 roku. Koncert z programem "Kilar" - dedykowany pamięci Barbary Kilar, w trzecią rocznicę śmierci - odbędzie się w sobotę w Teatrze Śląskim w Katowicach, o godz. 18.

Program "Kilar" w wykonaniu Zespołu "Śląsk" pojawił się po raz pierwszy na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie w kwietniu 2002 roku. Obecna, nowa koncepcja sceniczna programu, którą będzie można zobaczyć, przygotowana została przez Izabelę Migocz, kierownika artystycznego Zespołu Śląsk. Widowisko będzie poszerzoną wersją tego, które do tej pory pozostawało w ofercie repertuarowej Zespołu. Tańce w opracowaniach choreograficznych Hanny Chojnackiej, Conrada Drzewieckiego, Elwiry Kamińskiej i Juraja Kubanki zostaną wzbogacone o pieśni Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego.

W tym barwnym spektaklu na szczególną uwagę zasługuje pierwsze na świecie opracowanie sceniczne "Orawy" ,w układzie choreograficznym Juraja Kubanki. Odnowiony program będzie stanowił kolorowe, żywiołowe widowisko oparte w całości na muzyce Wojciecha Kilara.

Materiał muzyczny na nową, dwunastą płytę ze "Złotej Kolekcji Śląska" został nagrany w marcu, sierpniu i wrześniu tego roku w studio nagrań w Koszęcinie. Koncepcja płyty i wybór utworów to dzieło Izabeli Migocz. Na płycie słuchacze znajdą ponad 53 minuty wspaniałej muzyki Wojciecha Kilara, utwory instrumentalne oraz pieśni. Wśród 13 utworów są m.in. "Polonez powitalny", "Mazur", "Kołysanka żywiecka", "Świeci miesiąc", "Na polu krzak" czy dziesięciominutowa "Suita rozbarska".

Słowo wstępne, zgodnie z sugestią Wojciecha Kilara, napisał prof. Leon Markiewicz. Profesor Markiewicz przybliżył w nim nie tylko sylwetkę wybitnego polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, ale i historię pojawienia się jego muzyki w repertuarze Zespołu Śląsk na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. - Ówczesna ranga Śląska, jako czołowego obok Mazowsza propagatora i eksportera naszego folkloru, a zwłaszcza intensywne namowy Elwiry Kamińskiej - twórczyni choreografii i nowej koncepcji programu Zespołu - zrobiły swoje. Postanowił spróbować swych sił właśnie na terenie dotąd przez niego nie uprawianym - napisał profesor Markiewicz o początkach współpracy Wojciecha Kilara z Zespołem Śląsk.

Po raz pierwszy 40 minutowy program oparty wyłącznie na muzyce Wojciecha Kilara pojawił się w repertuarze Zespołu na początku lat 70. Wcześniej twórczość Kilara wprowadzana była doraźnie do istniejących programów z muzyką innych kompozytorów piszących dla Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto