Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublińcu powstało Sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Lublińcu powstało Sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża
W Lublińcu powstało Sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża arc Parafia Świętej Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein
W środę 8 grudnia kościół parafialny św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu został podniesiony przez biskupa Jana Kopca do rangi diecezjalnego sanktuarium. W uroczystości uczestniczyli parafianie, mieszkańcy i władze miasta.

Kiedy 30 lat temu konsekrowano kościół na lublinieckim Steblowie była to pierwsza świątynia na świecie pod wezwanie Edyty Stein. Teraz stała się ona sanktuarium. Dekret w tej sprawie odczytał ks. Sebastian Wiśniewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Mszy świętej w lublinieckim kościele przewodniczył bp Jan Kopiec, a wśród koncelebrujących byli bp senior Jan Wieczorek, ks. prałat Antoni Zając i ks. Rafał Grunert.

- Gromadzimy się tu na mszy św. w Lublińcu, w miejscu bardzo bliskim św. Teresie Benedykcie od Krzyża. Mała Edyta biegała, chodziła, spotykała się z wieloma ludźmi. Mury, drzewa naszego miasta pamiętają jej uśmiechy i zabawę. Także jej młodzieńczy bunt. Rozmowy z dziadkami i bliskimi. Te mury pamiętają też tą, która ostatecznie nawróciła się i przyjęła sakrament chrztu świętego. Została siostrą zakonną. ta linia kolejowa biegnąca tak blisko naszego kościoła przypomina o jej ostatniej drodze, tam do Oświęcimia - mówił podczas mszy ks. Rafał Grunert, proboszcz parafii na Steblowie.

Biskup Jan Kopiec mówił w kazaniu o żydowskich korzeniach Edyty Stein, a także przypomniał o jej ateizmie i drodze do przyjęcia chrztu świętego.

- Św. Tereso Benedykto od Krzyża. Dzięki twojej mocy ducha wspartej niewidzialną łaską i umiłowaniem krzyża, na którym zawisł nasz zbawiciel za życie świata, ukazała się w pełnej prawdzie i dzięki temu nie musiałaś zbyt długo czekać na moment wydobycia ciebie jako rzeczywistego skarbu Kościoła. (...) Moja decyzja o wyniesieniu kościoła w Steblowie do rangi sanktuarium to moje pragnienie i moje przeznaczenie, by nie zmarnować możliwości wzrastania duchowego w czym przewodzić będzie nam święta, która tu w Lublińcu czerpała inspiracje - mówił biskup Jan Kopiec.

Historia parafii na Steblowie

Steblów od dawien dawna był częścią parafii św. Mikołaja w Lublińcu. Jednak mieszkańcy pragnęli mieć własny kościół, z powodu znacznej odległości do kościoła parafialnego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem w 1981 r., kiedy uzyskano zezwolenie na przeniesienie zabytkowego kościoła pw. św. Anny z centrum Lublińca na teren dzielnicy Steblów, i otrzymano zgodę na wybudowanie nowego kościoła.

W 1984 r. rodząca się parafia nabyła od Ojców Oblatów z Lublińca drewniany barak katechetyczny, w którym zaczęto odprawiać Msze św. i katechizować dzieci. Kościół pw. św. Anny pozostał na dawnym miejscu, a budowę nowej świątyni w Steblowie rozpoczęto w lipcu 1985 r. Konsekracji kościoła dokonano 8 grudnia 1991 r., lecz już wcześniej, tj. 1 lipca 1991 r. erygowano w Steblowie parafię. W związku z wyniesieniem na ołtarze w 1987 r. Edyty Stein, związanej rodzinnie i emocjonalnie z Lublińcem, zrodził się pomysł, aby została ona Patronką nowego kościoła. W 1989 r. Kuria Diecezjalna w Katowicach uzyskała reskrypt Stolicy Apostolskiej nadający budowanemu kościołowi wezwanie bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Był to wtedy jedyny kościół na świecie pod tym wezwaniem.

W 1998 roku patronka parafii została w Rzymie kanonizowana. Św. Edyta Stein jest też patronką Europy i miasta Lubliniec.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto