Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublińcu-Kokotku odbyło się szkolenie dla kuratorów księży i zakonników oskarżonych lub skazanych o przestępstwa seksualne

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Centrum Ochrony Dziecka
Szkolenie miało miejsce w ośrodku rekolekcyjnym w Kokotku na obrzeżach Lublińca. Prawie 60 kuratorów przyjechało, aby zwiększać swoje kompetencje. Na miejsce przybył także prymas Polski.

Plany bezpieczeństwa

Szkolenie odbyło się w dniach 23-24 maja w Kokotku w Ośrodku Niniwa. Jego celem była nauka tworzenia „planów bezpieczeństwa”. Czym one są? To nakładane ograniczenia na kapłana (najpierw w momencie oskarżenia). Kurator z jednej strony pomaga zrozumieć księdzu konieczność ich nałożenia, z drugiej strony sprawdza ich wykonanie i egzekwowanie.

Zobacz zdjęcia:

— Po ewentualnym skazaniu, ustala nowy plan bezpieczeństwa z uwzględnieniem ustaleń procesowych. Superwizuje realizację ustalonego planu bezpieczeństwa zarówno w fazie procesowej, jak i po ewentualnym wyroku – tłumaczy ks. Piotr Studnicki rzecznik delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Józefa Polaka.

Zajęcia prowadziła psycholog i seksuolog Ewa Kusz. Jest ona wicedyrektorką Centrum Ochrony Dziecka z Krakowa. Plany bezpieczeństwa mają zapobiegać m.in. recydywie. Na szkolenie zaproszono także gościa z Ameryki – kapucyna o. Davida Songyiego. Kieruje on ośrodkiem św. Łukasza, z wykształcenia jest psychoterapeutą. We wspomnianym miejscu są leczeni księża i zakonnicy potrzebujący pomocy psychologicznej. Począwszy od depresji, uzależnień po zaburzenia natury seksualnej.

Zobacz także

Kim są kościelni kuratorzy?

– Celem pracy kuratora jest przede wszystkim pomóc oskarżonemu zrozumieć swoją sytuację i przeżyć ją w duchu wiary oraz pomóc mu zachować nałożone na niego ograniczenia. A po procesie i skazaniu pomóc mu w pracy nad zmianą modelu życia, aby już nigdy nikogo nie skrzywdził – wyjaśnia o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kurator współpracuje także z innymi księżmi np. przełożonymi miejsc, gdzie znajdują się oskarżeni kapłani. Na szkoleniu pojawił się także Arcybiskup Józef Polak. Jest on delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Szkolenie sfinansowała fundacja św. Józefa, której celem jest wsparcie ludzi skrzywdzonych w sferze seksualnej przez duchownych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto