W Lublińcu będzie ekologiczny Park Wypoczynku? Chce go stworzyć Lubisfera. Zobacz WIZUALIZACJE

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Strefa PUMPTRACK dla dzieci
Strefa PUMPTRACK dla dzieci materiały Lubisfery
Udostępnij:
LUBLINIEC. Lubisfera to rozrywkowy park sportowy z trampolinami, który mieści się w Lublińcu na tzw. Manhattanie. Niedawno okazało się, że właściciel tego miejsca chce na działce obok wybudować park wypoczynku. Plany są naprawdę rozległe.

Prywatna firma chce zbudować w Lublińcu ekologiczny park rodzinnego wypoczynku. Plany są imponujące i rozległe. Inwestor chce pozyskać na ten cel środki unijne.

O planowanej w Lublińcu inwestycji poinformował w korespondencji z mieszkańcami miasta burmistrz Lublińca. - Dzierżawca gminnego terenu położonego przy skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Szymanowskiego w Lublińcu wystąpił do Rady Miejskiej w Lublińcu z wnioskiem o wyrażenie zgody na wieloletnią dzierżawę terenu w związku z planem realizacji na terenie przy Lubisferze parku rozrywki. W najbliższym czasie będzie możliwość zaprezentowania tego zamierzenia inwestycyjnego przez inwestora na komisjach Rady Miejskiej bądź też na odrębnym spotkaniu z mieszkańcami - zapowiedział Edward Maniura.

Właściciel Lubisfery nie tylko chce wybudować rodzinny park, ale także zmienić profil działalności, który do tej pory polegał na organizowaniu imprez i koncertów na wolnym powietrzu.

- Chcemy zmienić profil działalności na rzecz spokojnego rodzinnego wypoczynku przy otwartym kąpielisku wodnym ponieważ dotychczasowa działalność była uciążliwa dla okolicznych mieszkańców - tłumaczy Sylwia Kowol z Lubisfery.

Park ma być w założeniu strefą relaksu i wypoczynku

Jak zapowiada inwestor, park, który ma powstać będzie służył mieszkańcom i ich rodzinom do aktywnego spędzania czasu, ale przede wszystkim ma być strefą relaksu, wypoczynku i odprężenia. Teren parku będzie obsadzony drzewami i zielonymi ekranami akustycznymi, dzięki czemu uzyskane zostaną miejsca zacienione i wygłuszenie od gwaru i śmiechów bawiących się dzieci.

Mają to być ekrany akustyczne typu Zielona Ściana, które należą do najczęściej wykorzystywanych elementów tworzących bariery dźwiękochłonne. Ich głównym zastosowaniem jest ochrona przed hałasem emitowanym przez transport samochodowy, kolejowy, zakłady przemysłowe i lotniska.

- Znaczącym walorem ekranów akustycznych jest ich konstrukcja, umożliwiająca porastanie ekranu pnączami roślin, które w naturalny sposób komponują się z otaczającym środowiskiem, zawsze czyniąc go bardziej zielonym i czystszym. Dodatkowa roślinność w otoczeniu to kolejne zalety. Szybko rosnące pnącza już po niedługim czasie nabywają taką ilość liści jak duże drzewo. Ma to wpływ na mikroklimat otoczenia przez podniesienie wilgotności powietrza i skuteczne zatrzymanie znacznych ilości zanieczyszczeń jak spaliny, pyły i kurz. Dodatkowo w tym czasie produkują tlen tworząc nową jakość i poprawiając estetykę - tłumaczą przedstawiciele Lubisfery we wniosku do Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

Planowaną inwestycję ma zasilać ekologiczna fotowoltaiczna elektrownia.

Co znajdzie się w nowym parku?

Park ma zostać podzielony na 9 stref. Pierwszą z nich ma być Strefa Kąpielowa – staw kąpielowy. - Idea stawu kąpielowego w parku polega na takim ukształtowaniu zbiornika, aby wykorzystać i zintensyfikować między innymi naturalne procesy samooczyszczania się wód. O ile w konwencjonalnych basenach poprzez dodatek chloru likwiduje się życie organiczne i giną powodujące nieprzezroczystość wody glony (indykator stężenia związków biogennych), to w stawie kąpielowym dąży się do eliminacji biogenów wykorzystując konkurencje o związki odżywcze między glonami a roślinami bagiennymi oraz zjawiska sorpcyjne w złożu filtra mineralnego. Zamiast chemii i chloru zaprojektowano wydajne filtry roślinne z dodatkiem specjalnie dobranych minerałów w tym jonitów wymiennych i absorbentów, które czyszczą cyrkulującą wodę - tłumaczy inwestor.

Atrakcją dla dzieci będą w tym miejscu zjeżdżalnie, a dla rodziców strefa relaksu wokół jeziorka. Strefa kąpielowa będzie opatrzona w ścieżkę edukacyjną, dzięki której dzieci będą mogły poznawać system w jaki sposób woda jest czyszczona metodą ekologiczną.

W drugiej strefie ma się znaleźć wodny plac zabaw - strefa zabawy ze strefą chłodzenia dla całych rodzin oraz z atrakcjami takimi jak tryskająca woda w różnorodnych kształtach. Strefa ta będzie połączona ze zbiornikiem kąpieliska i podobnie jak on będzie czyszczona i filtrowana w sposób naturalny.

Trzecim elementem inwestycji będzie Strefa PUMPTRACK dla dzieci. Pumptrack to specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód składającym się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Dodatkowo strefa ta będzie wyposażona w siatkę do mini wspinaczek i integracyjny "statek piracki".

Kolejna, 4 strefa, to Strefa dla młodzieży. Zlokalizowana będzie na bezpiecznej nawierzchni z piasku, wyposażona w boisko do siatkówki, równoważnię, tyrolkę i siłownię zewnętrzną.

W piątej strefie znajdą się górki ze zjeżdżalniami. Nawierzchnia z gumowych krat parkingowych pełniąca latem z jednej strony funkcję zjeżdżalni do wody połączonej ze strefą pierwszą, a z drugiej strony służąca jako zjeżdżalnia sankami w okresie zimowym.

W szóstej strefie znajdą się obiekty kolonijne. Strefa zostanie zabudowana systemem domków, które posłużą przyjmowaniu dzieci na zorganizowane sportowe kolonie. Baza przygotowana zostanie pod 45 osób.

Na terenie parku znajdzie się też Strefa parkingu oraz Strefa foodtracków połączona z dziewiątą - Strefą piknkową.

Strefa PUMPTRACK dla dzieci

W Lublińcu będzie ekologiczny Park Wypoczynku? Chce go stwor...

Jak zapowiadają właściciele parku, dodatkowo mieszkańcy będą mogli korzystać z istniejącego już obiektu sportowego Lubisfera, wyposażonego w korty tenisowe, korty do squasha, stoły do tenisa ziemnego, jak również uczestniczyć w zajęciach fitness i w zajęciach prowadzonych w parku dmuchańców i parku trampolin.

Ile to będzie kosztowało

Szacunkowy koszt inwestycji to 7 mln złotych. Inwestor chce skorzystać ze środków unijnych, które pokryją przynajmniej 50 proc. kosztów. Firma chce wnioskować o dzierżawę terenu od miasta na 15 lat, gdyż wyliczona szacunkowa stopa zwrotu inwestycji nastąpi po 10 – 12 latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie